II Festiwal przeniesiony na lipiec 2021 roku!

Za 32 dni w Gnieźnie miał się odbyć II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który pierwotnie zaplanowany był na marzec 2020 roku. Niestety koronawirus pokrzyżował nam wówczas plany i zmuszeni byliśmy przenieść nasz Festiwal na ten rok. Pierwotnie planowaliśmy, że odbędzie się od 19 do 21 marca. Niestety, obostrzenia związane z COVID-19 spowodowały, że podjęliśmy decyzję o przeniesieniu Festiwalu na termin od 23 do 25 lipca 2021 roku.

I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbył się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie, zakończył się wielkim sukcesem, a przedsięwzięcie odwiedziło – przez dwa dni wykładów – blisko 2,5 tysiąca uczestników. Magnesem było zacne grono prelegentów, czyli znani w Polsce dziennikarze, historycy, odkrywcy, regionaliści, podróżnicy i pisarze.

II edycja miała się odbyć w 2020 r., ale pandemia koronawirusa zniweczyła te plany. Dlatego zdecydowaliśmy się o przeniesieniu imprezy na marzec 2021 r., na termin od 19 do 22 marca. Ale, jak się dzisiaj okazuje, w tym termin nie będziemy mogli zorganizować Festiwalu Historycznego w pełnej okazałości, przy salach wypełnionych w 100 procentach. Dlatego podjęliśmy decyzję o przeniesieniu II edycji Festiwalu na lipiec tego roku. Festiwal odbędzie się od 23 do 25 lipca w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. I mamy nadzieję, że wówczas sale wykładowe wypełnią się po brzegi!

Lipiec pełen historii i… niespodzianek
Druga edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, mojego autorskiego projektu, realizowanego wspólnie z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”, której jestem fundatorem i prezesem, trwać będzie od 23 do 25 lipca. Przygotowania do drugiej odsłony Festiwalu trwają w najlepsze.

Przypomnę, że na wykłady w czasie ubiegłorocznej edycji Festiwalu przybyło blisko 2,5 tysiąca osób, co potwierdziło, że jest wielkie zapotrzebowanie na taką prezentację historii, na takie wykłady. Dla mnie największym zaskoczeniem, ale i zadowoleniem było to, iż blisko 80 procent uczestników Festiwalu pochodziło spoza Wielkopolski.
II Festiwal – prelegenci

Na lipcowy Festiwal, który będzie poświęcony trzem stuleciom: XVII, XIX i XX wiek, pierwotnie zaprosiliśmy ponad 30 prelegentów. Wygłoszą oni w sumie minimum 34 wykłady (a może być ich więcej), dodatkowo będą trzy panele dyskusyjne i aż cztery wystawy!

Z prelegentów, którzy byli na pierwszym Festiwalu, wielu zaprezentuje się podczas drugiej edycji. Są to m.in. Elżbieta Guzikowska-Konopińska, Joanna Lamparska, Mariusz Borowiak, Michał Młotek, Jacek Podemski, Piotr Kucznir, Radosław Herman, Łukasz Orlicki, Krzysztof Krzyżanowski, Bogdan Rosicki, Marcin Perliński, Rafał Jurke, Jan Nowicki i piszący te słowa – Karol Soberski.

Z kolei w gronie 16 nowych prelegentów są znani dziennikarze, historycy, odkrywcy, regionaliści, podróżnicy i pisarze.

Wśród nowych prelegentów, którzy pierwotnie zgłosili swój akces są m.in. dr hab. Ewa Syska, dr Agnieszka Łuczak, Magdalena Woch, Agnieszka Łabuz, dr Robert Kudelski, Jarosław Leszczełowski, Tomasz Bonek, Piotr Maszkowski, Adam Sikorski, Jerzy Andrzejewski, dr Karol Kościelniak, Krzysztof Drozdowski, Radosław Jagieła, Damian Rybak, Paweł Becker i Tomasz Łuczak.

Myślę, że tak zacne grono prelegentów daje gwarancję ciekawych wykładów i jest magnesem, by weekend od 23 do 25 lipca 2021 roku, spędzić w Gnieźnie. Tematy, które zostaną poruszone związane będą z tajemnicami, skarbami, zagadkami, zbrodniami, sekretami pałaców, dworów i zamków, niewyjaśnionymi do dzisiaj zbrodniami niemieckimi czy sowieckimi, będą wykłady o bitwach, obiektach wojskowych, katastrofach, czy tajemniczych postaciach, często zupełnie zapomnianych, a które odcisnęły piętno na historii Polski.

Nowi prelegenci
W ostatnich tygodniach trzech prelegentów wypadło z przyszłorocznego Festiwalu i nie możemy wykluczyć, że jeszcze kilku – ze względu na koronawirusa – może zrezygnować. Ale w ich miejsce zaprosiliśmy już kolejnych niezwykłych prelegentów!

W tym gronie są m.in. dr Andrzej Prinke, emerytowany adiunkt Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Oddział w Poznaniu, współautor wydanej w tym roku, unikatowej książki-biografii pt. „Żywot długi, pracowity i spełniony. Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969) – prehistoryk, patriota, Europejczyk”, który wygłosi prelekcję na temat życia i działalności prof. Kostrzewskiego; Andrzej Żmiju Borowski, artysta malarz, przyrodnik, jeden z głównych bohaterów i najbarwniejsza postać serialu dokumentalnego „Drwale i inne opowieści Bieszczadu”, który opowie o skarbach i tajemnicach Bieszczad, czy też Maciej Bartków, dziennikarz, publicysta, badacz wojennych tajemnic Śląska, autor książek „Tajemnica Szybu Południowego”, „Werwofl na Górnym Śląsku”, „Werwolf. Propaganda PRL”, „Strażnicy IV Rzeszy”, „Akta Skarbów. Wojenne tajemnice w archiwach IPN” czy też „Kryptonim Maksymilian”. Swoje artykułu publikuje w „Odkrywcy” i tygodniku „Do Rzeczy”. Twórca prowadzonego od 2013 r. projektu „Tajemniczy Bytom”.

Z kilkoma niezwykłymi prelegentami jeszcze rozmawiamy! Moim zdaniem program II edycji Festiwalu będzie o wiele ciekawszy, niż pierwszej edycji!

Co może się jeszcze zmienić? Na pewno II Festiwal Historyczny będzie miał troje prowadzących: Agnieszkę Ziebarth, Beatę Żmudę (poprowadzą prelekcje) i Arkadiusza Gacę (odpowiedzialny za wystawy).
Wydarzenia towarzyszące

Oprócz prelekcji wśród atrakcji towarzyszących będą Targi Książki Historycznej i Regionalnej, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem w trakcie pierwszego Festiwalu. Będzie zupełna nowość, czyli Kiermasz Rękodzieła Historycznego, który, jestem przekonany, również spotka się z pozytywnym odbiorem przez uczestników Festiwalu, będzie też specjalne stoisko ze najnowszym sprzętem dla poszukiwaczy.

Ponadto zaplanowaliśmy cztery wystawy: zaprezentowana zostanie największa na świecie wystawa guzików napoleońskich i artefaktów z tej epoki przygotowana przez Prywatne Muzeum „Wojen i Życia” z Żar; będzie można obejrzeć największą w Polsce wystawa fotograficzna pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego; będzie prezentowana wystawa malarska prezentująca sylwetki najbardziej tajemniczych właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujawa utorstwa Danuty Weber oraz wystawa związana z II wojną światową, której temat na razie pozostaje tajemnicą!

Podczas II edycji Festiwalu nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, ponieważ wiemy, iż na naszą imprezę wybiera się wiele rodzin z dziećmi. Często w takich przypadkach, jedno z rodziców nie mogło brać udział w prelekcjach, ponieważ musiało zajmować się dzieckiem. I my wychodząc na przeciw zdecydowaliśmy, aby na Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” zorganizować salę, gdzie najmłodsi bawili się pod opieką instruktorów.

Wejściówki cały czas ważne
Informujemy, że zakupione wejściówki na ubiegłoroczny Festiwal, są cały czas ważne na termin 23-25 lipca 2021 r.

Zakup wejściówek – w przedsprzedaży – na tegoroczny Festiwal będzie możliwy od maja 2021 r.

Jeśli ktoś zakupił wejściówkę, a nie może przybyć w tym terminie, prosimy o kontakt na maila: festiwal@fundacjahistoryczna.pl – pieniądze zostaną zwrócone.

Więcej informacji w sprawie programu przyszłorocznego Festiwalu już wkrótce.

Zapraszamy na II Festiwal!
Na nasz Festiwal zapraszamy wszystkich miłośników historii, eksploratorów, pasjonatów, archeologów, muzealników, nauczycieli historii i wszystkich tych, którzy kochają historię.

Ostateczną listę prelegentów, prowadzących i atrakcji towarzyszących przedstawimy w połowie czerwca 2021 roku.

Wówczas podamy też listę hoteli, które będą znajdowały się zaledwie 10 minut spacerem od centrum festiwalowego, jak i przedstawimy samo centrum, gdzie będzie realizowany cały program Festiwalu!

Wszelkie informacje o tegorocznym Festiwalu są dostępne na portalu Pojezierze24.pl, na stronie fundacjahistoryczna.pl oraz na grupie i wydarzeniu na Facebooku.

Karol Soberski
Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”
Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”