Festiwal: poznajmy sylwetki prelegentów!

II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 23 do 25 lipca tego roku w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, miał pierwotnie odbyć się w marcu ubiegłego roku. Został przeniesiony ze względu na pandemię. Z tego też powodu, nie wszyscy pierwotnie zapowiadani prelegenci mogą przybyć na tegoroczny, lipcowy termin. Nasze zaproszenie przyjęło ostatecznie 20 prelegentów, którzy wygłoszą w sumie 24 prelekcji! Dodatkowo odbędzie się panel dyskusyjny, targi książki i rękodzieła historycznego oraz pięć wystaw! Wykłady będą się odbywały w dwóch salach: sali widowiskowej i sali konferencyjnej. Poniżej publikujemy krótkie biogramy wszystkich prelegentów i tytuły ich wykładów. Zastrzegamy, że być może pojawią się dodatkowe prelekcje!

Organizatorem II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” jest Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.

Jerzy Andrzejewski

Jerzy Andrzejewski (tytuł wykładu: „Architektura romańska i gotycka w Europie”) – jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Fotografią zajmuje się od 1968 r, początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską. J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego). W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Karol Soberski

Karol Soberski (tytuł wykładu: „Tajemnice pałaców na Pojezierzu Gnieźnieńskim – od Pana Tadeusza do wersalu”) – dziennikarz (redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl), pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym (pewnie dlatego, że urodził się w pałacu w Popowie Ignacewie) oraz sekrety II wojny światowej. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz najciekawszych historycznie miejscach w tym regionie (pałace, dwory, świątynie, miasteczka, opuszczone i zapomniane wsie, itp).
Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018) i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Autor przewodników: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013), „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, archeologów, pisarzy, badaczy i eksploratorów.
Za zasługi na rzecz turystycznej promocji regionu wyróżniony: w 2014 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Milenijnym”; w 2018 r. przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego „Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego”, w 2018 r. „Medalem Jubileuszowym” przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i w 2018 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Koronacyjnym”.

Agnieszka Fulińska

Dr Agnieszka Fulińska (tytuł wykładu: „Wygnanie, śmierć i ostatnia zwycięska bitwa Napoleona – mity, legendy i apoteoza Cesarza Francuzów”) – Historia XVIII i XIX wieku, zwłaszcza okresu 1789-1870, są jej hobby i pasją naukową, a także literacką. Naukowo zajmuje się głównie publicznym obrazem władzy, a obecnie w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagielloońskiego realizuje grant Narodowego Centrum Nauki poświęcony legendzie i kulturowemu obrazowi Orlątka – syna Napoleona w XIX i XX wieku. Interesuje się też pamiętnikarstwem epoki. Jest ponadto kolekcjonerką – obecnie przygotowuje wystawę poświęconą Orlątku w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Kocha operę oraz fantastykę literacką i filmową. Bywa tłumaczką literacką dla chleba (popularne serie dla młodzieży) i z zamiłowania (poezja; w ważnych czasopismach literackich publikowałam przekłady m. in. Johna Keatsa, Percy Bysshe Shelleya, Williama Wordswortha, Rudyarda Kiplinga, Konstantinosa Kawafisa i Arthura Rimbauda). Poza tym sama pisze: głównie opowiadania (a w przygotowaniu i powieści) dziejące się w nieco alternatywnym XIX wieku, ale na koncie mam też dwa tomy współautorskiej serii młodzieżowej „Dzieci dwóch światów”.

Piotr Kucznir

Piotr Kucznir (tytuł wykładu: „Kryształki – ich historia z wojną prusko-francuską w tle i warownią Czocha na dokładkę”) – dziennikarz, felietonista portalu Pojezierze24.pl, pisarz, publicysta, przewodnik, współtwórca programów telewizyjnych na temat historii, sekretów, zagadek i skarbów Zamku Czocha. Znawca historii i miłośnik Górnych Łużyc. Społeczny opiekun zabytków. Członek kilku stowarzyszeń historycznych, autor wielu artykułów prasowych na temat historii swojego regionu. W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Technol ukazała się jego rewelacyjna książka „Tajny Zamek Czocha” w której Piotr rozprawia się w wieloma mitami i legendami jakimi po II wojnie światowej obrósł zamek. Wkrótce ukaże się jego kolejna książka pt. „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu”.

Andrzej Prinke

Dr Andrzej Prinke (tytuł wykładu: „Prof. Józef Kostrzewski jakiego nie znacie”) – ur. 1948 w Szczecinie; archeolog (mgr UAM 1970, dr UAM 1975) i etnograf (mgr UAM 1971). W latach 1970-2014 – pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gdzie m. in. pełnił funkcję Konserwatora Zabytków Archeologicznych na woj. poznańskie, a następnie – Konserwatora Zabytków Archeologicznych Miasta Poznania. W latach 2014-2016 – kustosz Archiwum PAN w Warszawie, Oddział w Poznaniu; obecnie – wolontariusz tamże. Uczestnik badań wykopaliskowych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i Algierii oraz kierownik kilkunastu ekspedycji wykopaliskowych w Wielkopolsce. Czynny uczestnik konferencji naukowych (krajowych i międzynarodowych – m. in. w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Indiach, Islandii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowenii, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dania, Grecja) oraz British Council (Wielka Brytania). Autor ok. 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 10 książek. Konsultant ds. ochrony zabytków archeologicznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalizacje: epoka kamienia w Wielkopolsce, analogie etnograficzne w archeologii, petroarcheologia, stosowanie komputerów w archeologii (bazy danych, portale internetowe, systemy GIS, e-publikacje), archeologia lotnicza i historia archeologii. Koordynator ze strony polskiej pięciu długofalowych projektów europejskich w ramach programów INCO-COPERNICUS i CULTURE 2000 (1999-2008). Wykładowca na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza i w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu.

Radosław Herman

Radosław Herman (tytuł wykładu: „Magia, żywioły, złoto i nieśmiertelność, czyli archeolog na tropie polskich alchemików epoki Wazów”) – archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Wprowadzał nowoczesne metody geofizyczne oraz nowe metody badawcze (m.in. mikroskopię elektronową i spektroskop do analizy zabytków), prowadził badania archeologiczne miasta przemysłowego. Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp. Autor książek popularnonaukowych. Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV.

Radosław Herman wygłosi też prelekcję pt. „Jak Szwedzi prowadzili wojnę w Polsce? Ślady obozów wojskowych i trasy przemarszów”.

Jacek Podemski

Jacek Podemski (tytuł wykładu: „Fukushima – życie po katastrofie”) – dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History. Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat.

Paweł Becker

Paweł Becker (tytuł wykładu: „Pamiątki ze wszystkich czasów i epok” – o zbiorach muzealnych Wacława Mieczkowskiego w Niedźwiedziu) – historyk, absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Autor kilku opracowań i programów telewizyjnych dotyczących historii regionu Wąbrzeźna, jego postaci, baśni, legend oraz biografii ludowych poetów świętokrzyskich – Rozalii i Wojciecha Grzegorczyków. Autor książki pt. „Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach” i współautor książki pt. „Skarby wąbrzeskie”. Podharcmistrz, działacz harcerski uhonorowany tytułem Niezwyczajny Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej. Jeden z inicjatorów organizacji Wąbrzeskiego Festiwalu Historycznego. Członek Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Frydek”.

Rafał Jurke

Rafał Jurke (tytuł wykładu: „Barokowe obyczaje pogrzebowe w Rzeczypospolitej”) – kulturoznawca, licencjonowany przewodnik turystyczny z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Współinicjator opracowania autorskich tras turystycznych po Gnieźnie m.in. trasy pt. Kryminalne Gniezno. Autor wystawy poświęconej okupacyjnym realiom w trakcie II wojny światowej w Gnieźnie. Pomysłodawca i twórca internetowej wyszukiwarki grobów zagrożonych likwidacją i grobów osób zasłużonych dla lokalnej społeczności. Autor niezwykłej książki „Kryminalne Gniezno” wydanej w 2020 roku.

Radosław Jagieła

Radosław Jagieła (tytuł wykładu: „(Nie)zapomniane dwory i pałace w powiecie wrzesińskim”) – 27-letni pasjonat lokalnej historii z Nekli (pow. wrzesiński). Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu na kierunku Turystyka i Rekreacja. Ukończył specjalizacje dotyczące obsługi ruchu turystycznej oraz menadżera turystyki i rekreacji. Swoją karierę zawodową związał jednak z dziennikarstwem. Rozpoczął od Radia Września, gdzie w każdą niedzielę o godzinie 10.00 prowadził audycję zatytułowaną „Turystyczny szlak”. Opowiadał w niej o ciekawych miejscach znajdujących się w pobliżu Wrześni. Później zajął się również tworzeniem reporterskich materiałów do Radia Września i Gazety Radio Września. Obecnie publikuje w „Wiadomościach Wrzesińskich” i portalu Pojezierze24.pl. W wolnym czasie prowadzi facebookowy profil „Turysta po godzinach”, gdzie prezentuje zdjęcia i historyczne ciekawostki o różnych miejscach w Wielkopolsce. Podczas festiwalu historycznego opowie o (nie)zapomnianych dworach i pałacach znajdujących się w powiecie wrzesińskim. To będzie fascynująca podróż w przeszłość!

Piotr Maszkowski

Piotr Maszkowski (tytuł wykładu: „Bogactwo w cieniu ubóstwa, czyli skarbowa tajemnica lubińskich mnichów”) – historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”. Całe zawodowe życie związany z szeroko pojętą tematyką poszukiwań skarbów i tajemnic historii. Autor kilkuset artykułów, reportaży i wywiadów. Współpracownik kanału History, współprowadzący program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy” oraz multimedialne projekty edukacyjne stacji. Od dwóch lat wolny strzelec, realizujący fascynujące przedsięwzięcia wydawnicze i filmowe. Piotr był rzecznikiem medialnym pierwszej polskiej wyprawy ekipy poszukiwacze.org na Karaiby śladami hiszpańskich i pirackich skarbów w 2020 r., która trwała przez dwa tygodnie!

W trakcie Festiwalu Piotr przedstawi też wykład specjalny pt. „Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby. Wyzwania i perspektywy zamorskiej eksploracji w tropikach”.

Łukasz Orlicki

Łukasz Orlicki (tytuł wykładu: „SS na tropie magii i czarownic”) – dziennikarz, historyk, założyciel i szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” (GEMO). Organizował i kierował wieloma badaniami historycznymi i archeologicznymi dotyczącymi poszukiwań podziemnych fabryk i fortyfikacji, depozytów broni, dokumentów, śladów zbrodni i wraków (m.in. uczestniczył w odnalezieniu krypty Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Kwidzynie, poszukiwaniach archiwum KG AK, ale przede wszystkim tropi ślady podziemnych fabryk i tajemniczych tuneli).
Uczestniczył w ekspedycji historycznej na północną Syberię „Dead Road 1953 – 2013”. Autor artykułów z dziedziny historii konfliktów zbrojnych oraz książek „Zaginiony konwój do Riese” i „Tajne zakłady zbrojeniowe III Rzeszy w powiecie lubańskim”.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski (tytuł wykładu: Tajemnica fordońskiej „Doliny Śmierci”) – historyk, dziennikarz, społecznik, działacz na rzecz podniesienia świadomości historycznej w Bydgoszczy i regionie. Jest autorem publikacji: „Bitwa o Bydgoszcz 1945”, „Bydgoszcz wita Armię”, „Graudenz 1945 – ostatnie tchnienie”, „Bydgoska architektura militarna w latach 1772-1945”. „Z lotu ptaka. Bydgoszcz na fotografii lotniczej w latach 1911-1945”, „Tajemnica Doliny Śmierci. Droga do prawdy”, „Wojenne sekrety Bydgoszczy”, „Pomorskie tajemnice nazistów”, „Zrzucić kajdany. Bydgoszcz w styczniu 1920 roku”. Odnalazł i opracował wspomnienia gen. Jana Chmurowicza – Artylerzysta Piłsudskiego. Wspomnienia gen. Jana Chmurowicza oraz por. Wacława Jałowika – „Wacław Jałowik, W piekle wojny na trzech kontynentach”. Ponadto opublikował ponad 40 artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Krzysztof Krzyżanowski

Krzysztof Krzyżanowski (tytuł wykładu: „Sól w Wapnie. Historia wydobycia i wielkiej katastrofy”) – prawnik z wykształcenia po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim, niezależny dziennikarz (współpracownik portalu Pojezierze24.pl), eksplorator i badacz historii. W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1, 2 i 3). Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej w 2015 roku.

Mariusz Borowiak

Mariusz Borowiak (tytuł wykładu: „Podwodni tropiciele. Odkrycie i eksploracja wraku niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak”) – urodzony w Gnieźnie, pisarz, dziennikarz-publicysta, marynista; autor 80 książek (także w jęz. angielskim i rosyjskim) i broszur oraz kilkuset artykułów o tematyce wojenno-morskiej w kraju i za granicą, współautor haseł do słowników i encyklopedii. Na podstawie książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego; konsultant scenariusza filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej. Współpracuje z magazynami: „Morze, Statki i Okręty”, „Wojsko i Technika Historia”, „Polska Zbrojna Historia”. Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe w Cielimowie k. Gniezna. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak” w latach 2015-2016 u wybrzeży La Valletty na Malcie i The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych). Wiosną 2020 r. planowana jest wyprawa na poszukiwania wraku okrętu podwodnego ORP „Orzeł” na Morzu Północnym. Podczas Festiwalu opowie o kulisach poszukiwań, wydobyciu dzwonu okrętowego i eksploracji wraku polskiego niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak” na Morzu Śródziemnym (w latach 2014-2017); będzie można zobaczyć unikalny film nakręcony na głębokości 100 m.

W trakcie Festiwalu Mariusz przedstawi też wykład pt. „Ucieczka U-Bootów do Ameryki Południowej w 1945 r.”, który będzie jednocześnie oficjalną premierą jego książki o tym samym tytule.

Bogdan Rosicki

Bogdan Rosicki (tytuł wykładu: „„Zamek Książ i jego tajemnice”) – od urodzenia w Walimiu u podnóża Gór Sowich, których tajemnice próbuje odkrywać do dzisiaj. Absolwent turystyki i rekreacji oraz zarządzania. Na co dzień specjalista ds. turystyki i kultury w Zamku Książ, przewodnik po obiektach kompleksu „Riese” i jeden z najlepszych znawców II-wojennych tajemnic Zamku Książ oraz specjalista do spraw trasy podziemnej Zamku Książ. Trzeba dodać więcej: historia II wojny światowej, a w szczególności kompleksu „Riese” są jego pasją życiową. Miłośnik gór, w szczególności Sudetów, których uroki pragnie przybliżać turystom.

Agnieszka Łabuz

Agnieszka Łabuz (tytuł wykładu: „Generał Patton w Sudetach”) – sekretarz Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha. Od 2011 roku Społeczny Opiekun Zabytków. Od 2010 rok czynnie biorąca udział w badaniu historii regionu Górnych Łużyc i Zamku Czocha. Przewodnik po zamku i odkrywca wielu tajemnic zamkowych oraz sekretów regionu. Między innymi tajemnic „Sztuki zdegenerowanej”. Czynnie bierze udział w rekonstrukcji historycznej od średniowiecza do II wojny światowej. Prelegentka na wielu spotkaniach z historią.

Jan Nowicki

Jan Nowicki (tytuł wykładu: „Kamp-Rogowo, zapomniane lotniska”) – kapitan rezerwy, ur. w Wilnie, od 1958 roku mieszkaniec Gryfic, a w latach 1978-1989 Rogowa.
Podczas służby w Rogowie Prezes Wojskowego koła PTTK nr 12 oraz założyciel Wojskowego Klubu Sportowego Rogowo. Regionalista, zainteresowany historią Pomorza i powstaniem styczniowym. Członek Rady Fundacji Fort-Rogowo. Publikował artykuły w miesięczniku „Odkrywca”, „Skrzydlata Polska”, „Magazyn Wileński”, w „Gazecie Muzealnej” Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz „Dolnośląskiej Akademii Lotniczej”. Autor książek: „Kamp-Rogowo, zapomniane lotniska”, „Zaginione eksponaty Niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina” i „Katastrofa Dorniera Do 24 T3 na Kamper See” (obecnie jezioro Resko Przymorskie).

Maciej Bartków

Maciej Bartków (tytuł wykładu: „Akta skarbów. Czy archiwa kryją tajemnice?”) – administratywista, publicysta, redaktor naczelny „Rocznika Bytomskiego”. Koordynator projektu Tajemniczy Bytom, w ramach którego odkrywa pasjonujące zagadki i tajemnice z historii Bytomia oraz radny Rady Miejskiej tego miasta. Autor książek: „Tajemnica Szybu Południowego”, „Werwolf na Górnym Śląsku”, „Werwolf – propaganda PRL”, „Strażnicy IV Rzeszy”, „Akta Skarbów” oraz „Kryptonim Maksymilian”. W swoich pracach opiera się wyłącznie o wcześniej niepublikowane materiały źródłowe odnajdywane przez niego w zasobach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Współpracownik Śląskiej Telewizji Miejskiej w której prowadzi swój autorski program „Tajemniczy Śląsk”.

Jarosław Mikołajczyk

Jarosław Mikołajczyk (tytuł wykładu: „Gniezno w XIX wieku. Jak Feniks z popiołów”) – dziennikarz i regionalista a także animator kultury i lalkarz. Jedyny przewodnik po Szlaku Piastowskim, który oprowadza mówiąc gwarą. Edukator muzealny w Muzeum Początków Państwa Polskiego i popularyzator historii Gniezna. Upodobał sobie mówienie o mieście przez pryzmat konkretnych wybitnych, a zapomnianych postaci. W ostatnim czasie wydobył z niepamięci między innymi: Bogdana Gruszczyńskiego – więźnia stalinowskiego, skazanego za działalność w Podziemnej Armii Skautowej, potem uczestnika Poznańskiego Czerwca, oraz Zygmunta Karpińskiego, Gnieźnianina współtwórcy reformy Grabskiego i człowieka, który podczas II wojny uratował polskie złoto i depozyt bankowy. Poza Gnieznem ukochał XIX. wiek skutki rewolucji przemysłowej oraz epizody napoleońskie w Gnieźnie.

I tych wyżej wymienionych prelegentów będzie można wysłuchać podczas II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 lipca 2021 r odbędzie się w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie.