Niezwykła wystawa z Muzeum „Wiosna 1812” w Olszowie!

Jak już informowaliśmy, podczas tegorocznej II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” będzie można zobaczyć trzy wystawy napoleońskie. O jednej, Prywatnego Muzeum „Wojen i Życia” w Żarach, już informowaliśmy, a teraz czas na przedstawienie drugiej z wystaw – Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie. O trzeciej wystawie – która przyjedzie do nas prosto z Paryż – poinformujemy wkrótce.

Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie, którego twórcą i dyrektorem jest Piotr Kowalewski oficjalnie powstało w 2000 r. Jednak eksponaty do placówki były kolekcjonowane już od kilku lat, ale ekspozycja, która przyjedzie do Gniezna, będzie prezentowana po raz pierwszy poza Muzeum!

Dlaczego Napoleon? – Dlatego że był genialnym strategiem. Dlatego, że ze swoimi wojskami, swoim postępowaniem był iskierką nadziei na wolna Polskę. Nazwa „Wiosna 1812” wynika z faktu, że wówczas, w 1812 roku, musiało być kolorowo od wszelakich wojsk, gwary, języków z całej Europy, dlatego ta atmosfera towarzysz mi przy rozwijaniu muzeum – mówi Piotr Kowalewski.

– Zainteresowałem się tym tematem, tak na poważnie, pięć lat temu. Wcześniej myślałem, że to się nie uda, że pomysł nie wypali, ale wkrótce marzenia przerodziły się w czyn i tak w 2020 zarejestrowałem Muzeum „Wiosna 1812”. Uważam, że najwyższy czas, by społeczeństwu przybliżyć zbiory muzeum i historie związane z Napoleonem – dodaje.

Co będzie można zobaczyć podczas wystawy na II Festiwalu Historycznym „tajemnice Trzech Stuleci” w Gnieźnie? Między innymi wiele unikatowych dokumentów, w tym oryginalne listy marszałka napoleońskiego Jean Baptiste Bernadotte, który po śmierci króla Karola XIII, wstąpił na tron szwedzki jako Karol XIV Jan i norweski jako Karol III Jan.

Będzie wiele elementów uzbrojenia wojsk napoleońskich, militaria, ryciny, klamry i wiele różnych artefaktów z epoki napoleońskiej. I wiele innych, ciekawych eksponatów!

Otwarcie wystawy w Galerii eSTeDw w piątek, 23 lipca o godz. 18.00. Ekspozycję będzie można oglądać do niedzieli, 25 lipca do godz. 16.00.

(kfs)