Wystawa portretów zagadkowych arystokratów…

Na II Festiwal Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 lipca odbędzie się w Centrum Kultury „Scena to dziwna w Gnieźnie”, oprócz kilkudziesięciu prelekcji, składać się będzie także pięć wystaw. O czterech już informowaliśmy. Dzisiaj czas zdradzić nieco informacji o ostatniej ekspozycji – wystawie portretów tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw pt. „Zagadkowi arystokraci” autorstwa malarki Danuty Weber.

O czterech wystawach już informowaliśmy: fotograficznej Jerzego Andrzejewskiego pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie” i wystawie napoleońskiej na której będzie można zobaczyć największą na świecie kolekcję guzików napoleońskich z prywatnego Prywatnego Muzeum „Wojen i Życia” w Żarach, którego właścicielem jest niezwykły kolekcjoner – Franciszek Łuckiewicz. O wystawie eksponatów Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie oraz wystawie – która przyjedzie do nas prosto z Paryż a na której zobaczymy m.in. pośmiertną maskę cesarza Napoleona!

Dzisiaj czas zaprezentować ostatnią ekspozycję, którą będzie można zobaczyć w trakcie Festiwalu. Będzie to wystawa portretów tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw autorstwa malarki Danuty Weber.

Danuta Weber – magister pedagogiki, studia ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była wieloletnim pedagogiem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie. Urodzona Gnieźnianka, z wyboru Poznanianka.

Z powołania i pasji dusza artystyczna i poszukująca. Swoje inspiracje artystyczne czerpie z życia codziennego i obserwacji przyrody, ludzi, przedmiotów użytkowych. Pierwsze rysunki i obrazy tworzyła spontanicznie, kierując się w swojej pracy malarstwem intuicyjnym. Od 2010 roku swoją twórczość malarską kształtowała i doskonaliła podczas warsztatów plastycznych w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uczestniczyła w licznych plenerach, kursach oraz zajęciach indywidualnych. Kolejnym etapem jej twórczości były i są zajęcia w Fundacji „Serdecznik” w Poznaniu, gdzie wzbogaca swój warsztat malarski o nowe techniki.

We wrześniu 2018 roku w Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie „Parasolo” w Gnieźnie odbył się wernisaż prac pani Danki, ukazujący różnorodność twórczości artystki.

W trakcie lipcowego II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w Centrum Kulktury, D. Weber zaprezentuje ekspozycję portretów przedstawiających tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw. – Inspiracją do stworzenia cyklu portretów ziemian XIX i XX wieku związanych z okolicami Gniezna stała się moja obecność podczas I edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2019 roku w pałacu w Czerniejewie – przyznaje D. Weber.

(fh)