Wyjątkowa ekspozycja Muzeum „Wojen i Życia” z Żar

Tegoroczny II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywający się w miniony weekend w Gnieźnie, w Centrum Kultury „Scena to dziwna” związany był w dużej części z okresem napoleońskim. Z tym tematem związane były wystawy, w tym ta wyjątkowa, którą przygotowało Prywatne Muzeum „Wojen i Życia” z Żar i jej właściciel – Franciszek Łuckiewicz.

Od 23 do 25 lipca w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbywał się będzie II Festiwal Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Na ten największy w Polsce Festiwal – który potrwa trzy dni – oprócz kilkudziesięciu prelekcji składało się także pięć wystaw!

Jedną z nich – w sali wystaw czasowych na I piętrze Centrum Kultury – przygotowało Prywatne Muzeum „Wojen i Życia” z Żar. Na tej ekspozycji można było zobaczyć niezwykłe eksponaty i usłyszeć niekończące się opowieści właściciela i twórcy muzeum – Franciszka Łuckiewicza. Jest on niezwykłym gawędziarzem, który na temat okresu napoleońskiego, wojen wówczas toczonych i oczywiście eksponatów, które kilkudziesięciu lat kolekcjonuje, może opowiadać bez końca.

Na tej wystawie mogliśmy przede wszystkim zobaczyć największą na świecie kolekcję guzików napoleońskich! Nie zabrakło też elementów uzbrojenia, elementów wyposażenia wojsk napoleońskich czy innych artefaktów z XIX wieku.

W zbiorach F. Łuckiewicza jest również wiele takich zabytków, które chciały by mieć największe na świecie muzea! I część z tej kolekcji mogliśmy zobaczyć w trakcie Festiwalu Historycznego!

Warto zaznaczyć, że ekspozycja ta po raz pierwszy przyjechała do Wielkopolski – dotychczas była wystawiana głównie na Dolnym Śląsku.

Przez trzy dni Festiwalu, wystawę, która przyjechała do Gniezna z Żar, obejrzało kilkaset osób uczestniczących w II Festiwalu Historycznym.

Organizatorem II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” był Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.

Galerię zdjęć z powyższej wystawy można zobaczyć tutaj