Katastrofa w Wapnie, „Dolina Śmierci” i skarby mnichów

Czas na ostatnią odsłonę prelekcji II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 lipca odbywał się w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Podczas niedzielnych wykładów w sali widowiskowej działo się wiele… Nie da się tego opowiedzieć, tego należało wysłuchać… Nie zabrakło skarbów i tajemnic…

Ostatnia odsłona Festiwalu – w przypadku prelekcji – odbyła się w niedzielę, 25 lipca w sali widowiskowej. Uczestników niedzielnych wykładów powitał dyrektor Festiwalu – Karol Soberski, a jako pierwszy swój wykład wygłosił Krzysztof Krzyżanowski z Wrocławia, a jego tytuł brzmiał: „Sól w Wapnie. Historia wydobycia i wielkiej katastrofy”. Krzysztof w nowatorski sposób przedstawił okoliczności katastrofy, która rozegrała się w Wapnie niedaleko Wągrowca, a która przez wiele lat była przemilczana.

Po nim głos zabrał Krzysztof Drozdowski, regionalista z Bydgoszczy, który w prelekcji zatytułowanej Tajemnica fordońskiej „Doliny Śmierci” opowiedział o do niedawna zupełnie zapomnianej niemieckiej zbrodni z jesieni 1939 roku. Do dnia dzisiejszego sprawcy nie zostali rozliczeni… A „Dolina Śmierci” to też wiele powojennych pytań o wydarzenia, które się tam rozgrywały…

Następnie Bogdan Rosicki z Zamku Książ opowiedział o podziemiach w Górach Sowich i nowej odsłonie tajemnic związanych z Zamkiem Książ. Kolejny prelegent, Piotr Maszkowski przedstawił wykład pt. „Bogactwo w cieniu ubóstwa, czyli skarbowa tajemnica lubińskich mnichów” w którym opowiedział fascynującą historię związaną z klasztorem we wsi Lubiń w powiecie kościańskim.

W dalszej części Piotr Kucznir opowiedział projekcie związanym ze skaningiem Zamku Czocha i jego niewidzialnym obliczu. Przedostatnią prelekcję pt. „Jak Szwedzi prowadzili wojnę w Polsce? Ślady obozów wojskowych i trasy przemarszów” zaprezentował archeolog Radosław Herman, a na koniec Mariusz Borowiak zaprosił wszystkich w podróż pod hasłem „Podwodni tropiciele. Odkrycie i eksploracja wraku niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak”.

Po jego prelekcji, Karol Soberski, dyrektor Festiwalu, podziękował uczestnikom, prelegentom, sponsorom i wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. – Dziękuję bardzo za waszą obecność. Dzięki wam nasz Festiwal mógł się odbyć. Jestem szczęśliwy, że po ponad rocznych perturbacjach związanych z pandemią koronawirusa, udało się nam zorganizować to wielkie wydarzenie. Mam nadzieję, że przyszłoroczny Festiwal, którego wstępny termin wyznaczyłem na 25 – 27 marca 2022 roku odbędzie się w planowanym terminie. Chcę też poinformować, że III Festiwal Historyczny w 2022 roku odbędzie się w jednym z pałaców na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Do zobaczenia za rok! – zakończył K. Soberski.

O innych wydarzeniach Festiwalu już wkrótce na naszym portalu.

Galeria zdjęć z tego dnia prelekcji do obejrzenia tutaj