III Festiwal odbędzie się od 23 do 25 września!

To już jest pewne! III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” odbędzie się od 23 do 25 września w XIX-wiecznej, pięknie zmodernizowanej kolejowej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim w woj. kujawsko-pomorskim! Nie będę ukrywał, że serce się raduje, iż tegoroczna edycja ostatecznie dojdzie do skutku, tym bardziej, że Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” wpisał się na dobre w krajobraz ogólnopolskich wydarzeń historyczno-kulturalnych, a ponadto jego dwie dotychczasowe edycje (w 2019 i 2021 r.) okazały się wielkim sukcesem. Pokazały także, że jest wielka potrzeba w naszym kraju takiego wydarzenia gromadzącego miłośników historii z różnych stron Polski i Europy.

Pierwszy Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” odbył się w ostatni weekend marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Przybyło było to blisko 2,5 tysiąca uczestników Festiwalu zainteresowanych wydarzeniami z XVIII, XIX i XX wieku! Taka ilość przerosła nasze oczekiwania!

Drugi Festiwal, który odbył się w od 23 do 25 lipca 2021 r. w Gnieźnie, także zgromadził – w dobie pandemii – blisko tysiąc uczestników, którzy przez trzy dni kosztowali historię. Ubiegłoroczni uczestnicy przyjechali z tak dalekich miejscowości jak: Kędzierzyn-Koźle, Wieliczki, Wrocław, Koszalin, Bytomia, Kraków, Wałbrzych, Gdańsk, Opola, Toruń, Bydgoszcz, Szczecin, Łódź, Wąbrzeźna, Warszawa i Kołobrzeg, ale również z tych bliższych takich jak m.in. Piła, Września, Nekla, Nowy Tomyśl, Poznań, Kłecko, Żnin, Gniezno, Konin, Kalisz, Wągrowiec, Jarocin, Witkowo, czy Mieleszyn.

Obie edycje Festiwalu pokazały, że jest wielkie zapotrzebowanie na taką prezentację historii, na takie wykłady o tematach których na co dzień nigdzie się nie wysłucha. Dla nas największym zaskoczeniem było to, iż blisko 80 proc. uczestników Festiwalu pochodziło spoza Wielkopolski.

Jakie są Festiwale Historyczne? O tym najlepiej napisał na jednym z portali społecznościowych Jarek Mixer Mikołajczyk, dziennikarz i regionalista, jedyny przewodnik po Szlaku Piastowskim, który oprowadza mówiąc gwarą, edukator muzealny w Muzeum Początków Państwa Polskiego:
„bez wątpienia. Najlepsze wydarzenie historyczno-turystyczne w regionie. Tyle się w Gnieźnie mówi o turystyce. Karol Soberski i Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” po prostu to zrobili. Wspaniałe 3 dni pośród niesamowitych ludzi… To jednak przede wszystkim niesamowita promocja Czerniejewa i Gniezna. O dziwo, więcej spotkałem dziennikarzy ogólnopolskich mediów niż lokalnych. Taka małostkowość… Karolu – świetna robota”.

III Festiwal Historyczny
Od 23 do 25 września 2022 r. odbędzie się III edycja Festiwalu. Tym razem wychodzimy z Wielkopolski i udajemy się do sąsiedniego województwa kujawsko-pomorskiego. Tam, w Janowcu Wielkopolskim, w zmodernizowanej, przepięknej kolejowej wieży ciśnień, która w tym roku kończy 135 lat, odbędzie się kolejna edycja. Rozpocznie się w piątek od otwarcia wystaw i dwóch prelekcji i potrwa do niedzieli. W trakcie Festiwalu przewidziałem kilkanaście prelekcji, intrygujące wystawy, targi książki i wiele innych atrakcji.

Trzecia edycja Festiwalu będzie poświęcona historii XVIII, XIX i XX wieku. I zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ nie zabraknie tematów związanych ze skarbami i tajemnicami.

Już dzisiaj mogę poinformować, ze na Festiwal przyjadą znani już z poprzednich edycji prelegenci, tacy jak dr Agnieszka Fulińska, Marzena Jaworska z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (skąd przyjedzie do nas także jedna z wystaw), Jacek Podemski, Piotr Maszkowski, Piotr Kucznir, Paweł Becker, Krzysztof Krzyżanowski, Jan Nowicki czy Marcin Perliński, ale będzie też kilku zupełnie nowych prelegentów: pisarzy, podróżników, dziennikarzy czy historyków! Szczegóły programu będzie ujawniać w kolejnych dniach i tygodniach!

W trakcie Festiwalu będzie też kilka wystaw, tradycyjne Targi Książki Historycznej i Regionalnej, panele i debaty. I wiele innych atrakcji! III Festiwal zapowiada się fantastycznie!

Wkrótce rozpocznie się także przedsprzedaż wejściówek na trzy festiwalowe dni. Już dzisiaj zapraszam w progi Wieży Ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, gdzie najważniejsza będzie historia! Wierzę, że ten wrześniowy weekend poświęcony wydarzeniom z dziejów trzech stuleci, będzie niezapomnianym czasem spędzonym w gronie wspaniałych ludzi.

Do zobaczenia!