Z Paryża prosto do Janowca Wielkopolskiego!

W ubiegłym roku przypadała 200. rocznica śmierci cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. Z tej okazji podczas II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 lipca odbywał się w Centrum Kultury „Scena to dziwna” można było zobaczyć wyjątkowy eksponat – pośmiertną maskę cesarza Napoleona, która do Gniezna przyjechała prosto z Paryża! W tym roku także zapowiada się ciekawostka znad Sekwany.

Pośmiertna maska cesarza Napoleona cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczestników ubiegłorocznego II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” i stała się prawdziwym hitem Festiwalu!

W tym roku nie przewidywaliśmy podobnych atrakcji, ale to się może zmienić! Wczoraj bowiem otrzymaliśmy informację – ponownie prosto ze stolicy Francji – że być może na III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 września odbywać się będzie w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, także trafi zabytek związany bezpośrednio z cesarzem Napoleonem!

Czy tak będzie, o tym poinformujemy w przyszłym tygodniu. Wówczas też ujawnimy, komu zawdzięczamy ów zabytek, który być może prosto z Paryża trafi do Janowca Wlkp.

Napoleon Bonaparte, Napoleon I (ur. 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zm. 5 maja 1821 w Longwood na Wyspie Św. Heleny) – francuski wojskowy, Pierwszy Konsul Republiki Francuskiej 1799–1804, cesarz Francuzów w latach 1804–1814 i 1815, prezydent (1802–1805), a następnie król Włoch (1805–1814), Suweren Wyspy Elba (11 kwietnia 1814 – 20 marca 1815). Napoleon, po klęsce w bitwie pod Waterloo w 1815 r. został zesłany na Wyspę Świętej Heleny, gdzie spędził sześć ostatnich lat swojego życia. Zmarł 5 maja 1821 r., a jego ciało pochowano na wspomnianej wyspie, chociaż ostatnią wolą cesarza było, aby pochować go nad brzegami Sekwany. Dopiero w 1840 r. jego szczątki zostały przetransportowane do Francji, gdzie złożono je w jednej z kaplic Kościoła Inwalidów w Paryżu. Następnie w 1861 r. zwłoki cesarza przełożono do okazałego sarkofagu mieszczącego się pod kopułą Kościoła Inwalidów – w jego centralnym punkcie.

Organizatorem III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” jest Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.