Dłoń cesarza Napoleona na III Festiwalu!

Tydzień temu zapowiadaliśmy, że na III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” przyjedzie – podobnie jak na ubiegłoroczny Festiwal – prosto z Paryża ciekawostka związana z cesarzem Napoleonem! I dzisiaj możemy już to potwierdzić! Do Janowca Wielkopolskiego ze stolicy Francji przywieziony zostanie odlew dłoni Napoleona!

Zapewne wielu z naszych Czytelników, wielu interesujących się historią doskonale kojarzy obrazy na których cesarz Napoleon Bonaparte przedstawiany jest zgodnie z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem. Czyli stoi ubrany w pełen mundur, na piersi ma przypięty szereg odznaczeń, twarz pełna spokoju świadcząca o sile charakteru Wielkiego Wodza i długi płaszcz, z ręką zatkniętą za poły munduru… Ta charakterystyczna ręka zatkniętą za poły munduru zwana często „gestem napoleońskim”… Widok kojarzony przede wszystkim z Napoleonem…

I właśnie ta ręka – a konkretnie odlew tej dłoni cesarza Napoleona przywieziony zostanie prosto z Paryża do Janowca Wielkopolskiego na III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który rozpoczyna się w najbliższy piątek, 23 września o godz. 17.00 w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim i potrwa do niedzieli, 25 września.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na II Festiwalu Historycznym, ogromnym zainteresowaniem uczestników cieszyła się pośmiertną maskę cesarza Napoleona, która do Gniezna przyjechała prosto z Paryża! I stała się prawdziwym hitem Festiwalu!

Napoleon Bonaparte, Napoleon I (ur. 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zm. 5 maja 1821 w Longwood na Wyspie Św. Heleny) – francuski wojskowy, Pierwszy Konsul Republiki Francuskiej 1799–1804, cesarz Francuzów w latach 1804–1814 i 1815, prezydent (1802–1805), a następnie król Włoch (1805–1814), Suweren Wyspy Elba (11 kwietnia 1814 – 20 marca 1815). Napoleon, po klęsce w bitwie pod Waterloo w 1815 r. został zesłany na Wyspę Świętej Heleny, gdzie spędził sześć ostatnich lat swojego życia. Zmarł 5 maja 1821 r., a jego ciało pochowano na wspomnianej wyspie, chociaż ostatnią wolą cesarza było, aby pochować go nad brzegami Sekwany. Dopiero w 1840 r. jego szczątki zostały przetransportowane do Francji, gdzie złożono je w jednej z kaplic Kościoła Inwalidów w Paryżu. Następnie w 1861 r. zwłoki cesarza przełożono do okazałego sarkofagu mieszczącego się pod kopułą Kościoła Inwalidów – w jego centralnym punkcie.

Organizatorem III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” jest Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.