Chagall, Dali, Picasso… Grafiki Mistrzów w pałacu!

To będzie prawdziwa sensacja I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września 2023 r. odbędzie się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie (Konferencja jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”). Jeden z prywatnych kolekcjonerów zgodził się, byśmy na Konferencji mogli zaprezentować grafiki autorstwa mistrzów sztuki. Będą to oryginalne grafiki z XVIII, XIX i XX wieku. Twórcy tych grafik to pierwsza liga europejska i światowa: Bacciarelli, Andriolli, Bilińska, Chagall, Dali, Picasso!

I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, odbędzie się 23 i 24 września 2023 r. w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Konferencja jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” (w 2019 r. w Czerniejewie, w 2021 r. w Gnieźnie i w 2022 r. w Janowcu Wielkopolskim).

Organizatorem i pomysłodawcą I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” jest Karol Soberski przy współpracy z jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” oraz firmą Aleks Invest. Partnerem Konferencji jest także powstający Instytut Historii Ziemiaństwa im. Braci Franciszka i Antoniego Saskowskich.

Informowaliśmy już o trzech wystawach, które będzie można zobaczyć podczas wrześniowej Konferencji:

„Ślady” – wystawa fotograficzna Radka Jaworskiego
Wystawa ołowianych znaków pieczętnych
Wystawa portretów zagadkowych arystokratów…


Prawdziwa perła!
Dzisiaj możemy oznajmić światu, że uczestników Konferencji czeka kolejna perła ekspozycyjna! Otóż dzięki prywatnym kontaktom Karola Soberskiego, pomysłodawcy i dyrektora Konferencji, jeden z prywatnych kolekcjonerów zgodził się, by na Konferencji można było zobaczyć grafiki autorstwa mistrzów sztuki. Znajdą się tam oryginalne grafiki z XVIII, XIX i XX wieku. Twórcy tych grafik to pierwsza liga europejska i światowa, reprezentują kręgi artystyczne z Polski, Niemiec, Rosji, Francji i Hiszpanii. Oto oni: Bacciarelli, Andriolli, Bilińska, Chagall, Dali, Picasso.

W pałacu w Czerniejewie, 23 i 24 września będzie można zobaczyć oryginalne grafiki takich mistrzów jak:

  • Fryderyka Bacciarelli to niemiecka artystka, nadworna malarka Augusta III i Stanisława Augusta, pozostająca w cieniu swego włoskiego męża Marcello.
  • Michał Elwiro Andriolli był polskim grafikiem doby romantyzmu, znanym m.in. z ilustrowania dzieł Adama Mickiewicza.
  • Anna Bilińska była pierwszą Polką, która zdobyła międzynarodowe uznanie w świecie malarskim.
  • Marc Chagall wywodził z rodziny rosyjskich Żydów, związany był też z Francją, czołowy przedstawiciel kubizmu i internacjonalizmu.
  • Salvador Dali – jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców XX wieku, hiszpański mistrz surrealizmu.
  • Pablo Picasso to hiszpański malarz, twórca kubizmu.

Co najważniejsze: dotąd dzieła były wystawiane pojedynczo, pierwszy raz zostaną ukazane publiczności w całej kolekcji!

Wejściówki już w sprzedaży!

Więcej o wystawach można przeczytać tutaj