Od „Bankierów Tajemnic” do turystyki pałacowej

Jak już informowaliśmy, w miniony weekend, w pałacu w Czerniejewie zakończyło się największe w tym roku spotkanie miłośników historii, pałaców, skarbów i tajemnic, czyli I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Pomysłodawcą Konferencji był Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna a Konferencja jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Powróćmy jeszcze do tych chwil – dzisiaj fotorelacja z pierwszej części Konferencji.

Pierwsza część Konferencji, w sobotę, 23 września, rozpoczęła się o godz. 10.00 i trwała do godz. 15.00. Część tę prowadził Marcin Perliński.

W ramach tego bloku, odbyło się sześć prelekcji: Karola Soberskiego pt. „Bankierzy Tajemnic: zagadki pałaców Kołdrąb – Mielno – Popowo Podleśne – Popowo Ignacewo”; Joanny Gliwy zatytułowany „Dwór, pejzaż okaleczony”; Magdaleny Woch pod hasłem „W kręgu arystokratycznych tradycji na dworze Hochbergow w Zamku Książ w Wałbrzychu”; Marzeny Jaworskie noszący tytuł „Zespół dworsko-parkowy w Jaszczurowej. Perełka Wadowickiej Ziemi”; dra Andrzeja Prinke pt. „Hans Schleif (1902-1945) i okupacyjne losy zabytkowych kolekcji ziemiaństwa wielkopolskiego” oraz Pauliny Maciejewskiej – „Pałac jako atrakcja turystyczna. Perspektywy rozwoju turystyki pałacowej w Polsce”.

Fotorelacja do obejrzenia tutaj