Sekrety ołowianych znaków pieczętnych w pałacu

Od kilku dni informujemy o wydarzeniach, które składały się na odbywającą się 23 i 24 września w pałacu w Czerniejewie I Międzynarodową Konferencję „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Oprócz kilkunastu prelekcji, były też wystawy, w tym jedna niepowtarzalna – wystawa pod hasłem „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli kolekcja plomb ze zbiorów Aleksandra Wielgórskiego.

Podczas I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się 23 i 24 września w pałacu Czerniejewo, w gronie wystaw towarzyszących Konferencji, jedna z nich była niepowtarzalna – wystawa pod hasłem „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli kolekcja plomb ze zbiorów Aleksandra Wielgórskiego, którą można było oglądać w Salonie Złotym czerniejewskiej rezydencji.

Wystawa ołowianych znaków pieczętnych (plomb) z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego „Plombarium” to zbiory jedne z największych w Polsce i po raz pierwszy prezentowane w Wielkopolsce.

W trakcie ekspozycji – cieszącej się sporym zainteresowaniem uczestników Konferencji –  Aleksander Wielgórski wraz z towarzyszącą mu żoną Katarzyną, zaprosił wszystkich do niesamowitego świata ukrytego w tych małych reliktach historii. Dzięki jego opowieściom mogliśmy przenieść się setki lat w przeszłość, poznając historię ludzi najróżniejszych narodowości, profesji oraz wyznań. Poznaliśmy przeszłość Polski oraz świata na podstawie przedmiotów, które przez wieki towarzyszyły ludzkości zarówno w codziennym życiu, jak i w przełomowych wydarzeniach historycznych.

W trakcie opowieści A. Wielgórskiego przekonaliśmy się, ile cennych informacji możemy wyczytać z kawałka ołowiu i czy przedmioty na pozór tak proste mogą być traktowane jako źródło historyczne.

Podczas wystawy nie zabrakło też opowieści A. Wielgórskiego o historii poszczególnych plomb, oraz ich sekretach. Ponad 1000 wyselekcjonowanych oraz skatalogowanych eksponatów było bowiem dostępne dla uczestników Konferencji do wspólnych badań historii.

– Miałem zaszczyt być częścią wspaniałej imprezy Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Zaprezentowałem oraz opowiedziałem o plombach ołowianych jako o doskonałym źródle historycznym oraz poznałem wielu bardzo ciekawych oraz inspirujących ludzi. Bardzo dziękuję organizatorom imprezy Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” za stworzenie miejsca, w którym dosłownie można było oddychać historią i liczę na dalszą wspólną współpracę! – mówi A. Wielgórski.  – Ogromne podziękowania dla prowadzących Konferencję, prelegentów oraz dla wystawców za wspaniałe wystąpienia, które nie tylko były pouczające, ale również inspirujące. Dziękuję również wszystkim gościom Konferencji za ogromne zainteresowanie oraz za miłość do historii – dodaje.

Kilka słów o twórcy kolekcji

Aleksander Wielgórski jest członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” od stycznia tego roku. Od urodzenia mieszkaniec Warszawy. Zawodowo logistyk, a z zamiłowania pasjonat oraz propagator historii. Kolekcjoner oraz ekspert w dziedzinie ołowianych znaków pieczętnych (plomb). Twórca strony internetowej „Plombarium” dotyczącej tworzonej kolekcji plomb (https://myvimu.com/profile/plombarium) i fanpagu (https://www.facebook.com/profile.php?id=61552028390694). Hobbystycznie detektorysta oraz inicjator akcji związanych z aktywnym poszukiwaniem historii.

W wolnych od historii chwilach lubi czytać książki, oglądać filmy oraz poznawać nowe miejsca na mapie Polski. Właściciel prywatnego zwierzyńca w postaci dwóch psów oraz dwóch kotów. Na co dzień jego najważniejszą rolą jest bycie tatą Idy, w której codziennie stara się zaszczepiać miłość do historii.

Fotorelacja z wystawy do obejrzenia tutaj