„Świat melodii węgla i papieru” w pałacu Czerniejewo

I Międzynarodowa Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się 23 i 24 września w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, miała – oprócz kilkunastu prelekcji i kilku wystaw – także gościa specjalnego. Był nim człowiek niezwykły, obdarzony wielkim talentem i charyzmą! Tym gościem był Piotr Karsznia artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było… nie minęło”. Jego mentorem był prof. Wiktor Zin, a przyjaciółmi prof. Ludwik Maciąg i Szymon Kobyliński.

Piotr Karsznia, rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, członek Zarządu Stowarzyszenia „Wizna 1939”, ale przede wszystkim artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było… nie minęło”. Mentorem Piotra był prof. Wiktor Zin, a jego przyjaciółmi prof. Ludwik Maciąg (batalista i pejzażysta Polski) i Szymon Kobyliński, (grafik, rysownik, karykaturzysta).

Piotr – na specjalnym stoisku w Saloniku Hrabiego – zaprosił uczestników Konferencji w świat „melodii węgla i papieru”! Uczestnicy spotkania z Piotrem mieli możliwość wysłuchania ciekawych opowieści.

Piotr, poprzez przydrożne kapliczki, krzyże, wierzby i dwory, zabrał nas w świat wspomnień i snów o dawnej wsi. Piotr zabrał nas w świat, który zniknął wiele lat temu… Jego artystyczno-edukacyjny performance łączący rysunek z muzyką i opowieściami o dawnej Polsce, sprawił, że wokół Piotra ciągle było wielu słuchających, którzy – wraz z Piotrem – powędrowali śladami Wiktora Zina i Szymona Kobylińskiego.

Te dwa niezwykłe dni spędzone z Piotrem, dni pełne historii, fantastycznych opowieści i „melodii węgla i papieru”, zapadły na długo w pamięć uczestników Konferencji.

Dla tych wszystkich, którzy nie zdążyli spotkać się z Piotrem Karsznią podczas Konferencji mamy dobre wiadomości – Piotr już wkrótce ponownie zawita do naszego regionu!

Fotorelacja ze spotkań z Piotrem do obejrzenia tutaj