Zabytkowe auta, dorożki, książki i rękodzieło…

W ramach I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września odbywała się w pałacu w Czerniejewie odbył się Kiermasz Książki Historycznej i Rękodzieła Historycznego. Uczestnicy Konferencji mogli także zobaczyć auta i dorożki z okresu międzywojennego.

Jedną z atrakcji, która towarzyszyła Konferencji był Kiermasz Książki Historycznej. – W dobie, kiedy zamykane są małe księgarnie w których można kupić unikatowe książki, a na rynku dominują tylko wielkie sieci w których wielu pozycji związanych szczególnie z historią nie kupimy, wpadliśmy na pomysł, by przy okazji Konferencji zorganizować kiermasz książki historycznej. Ponadto swoje stoiska wystawiły samorządy i organizacje pozarządowe – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, organizator Konferencji. – I jak się okazało, stoiska te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co świadczy, że potrzeba takich atrakcji – dodaje.

Podczas dwóch dni Konferencji, na stoiskach w pałacu można było m.in. kupić książki kilku prelegentów biorących udział w Konferencji, m.in. Karola Soberskiego, Jana Nowickiego, Radosława Hermana, Mirosława Garniec i Małgorzaty Jackiewicz-Garniec czy Krzysztofa Krzyżanowskiego.

Oprócz książek, można też było zajrzeć na stoiska z rękodziełem historycznym. – Uznaliśmy, że czasach, kiedy na rynku dominuje chińszczyzna, warto promować wyroby wykonane własnoręcznie przez lokalnych wytwórców,  stowarzyszenia oraz inne podmioty zajmujące się szeroko pojętym rękodzielnictwem – podkreśla K. Soberski.

Na Kiermaszu Rękodzieła można było zobaczyć i kupić prawdziwe dzieła sztuki, czyli obrazy, biżuteria ale były także inne przedmioty. Na stoiskach każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W tym roku stoisko miały: Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, Gmina Czerniejewo, Wielkopolska Organizacja Turystyczna z Poznania, Księgarnia „Odkrywca” z Łodzi”, Pracownia witrażu i rzeczy osobliwych z Krakowa, Studio Wydawnicze ARTA Mirosław Garniec z Olsztyna, Manufaktura Classic Furniture 1000 – Renowacja Mebli z Czerniejewa oraz wydawnictwo Media Lokalne z Gniezna.

Zabytkowe auta i dorożki

Wielkim zainteresowaniem uczestników Konferencji cieszyła się także ekspozycja zlokalizowana na zielonym zapleczu czerniejewskiej rezydencji. Można tam było zobaczyć dwa zabytkowe auta z okresu międzywojennego, jak również dwie dorożki sprzed ponad 100 lat!

Fotorelacja z obu wydarzeń do obejrzenia tutaj