Sas Festiwal 2024 – pałace, skarby, podróże, książki…

W przyszłym roku w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Pojezierza Gnieźnieńskiego pojawi się nowe przedsięwzięcie! Będzie to  pierwsza edycja Sas Festiwal – Festiwalu im. Braci Franciszka i Antoniego Saskowskich! Wydarzenie to – które potrwa 6 dni – będzie połączeniem historii ziemiaństwa, pałaców i dworów, zagadek i tajemnic, muzyki i literatury, eksploracji i skarbów, kulinariów i turystyki!

W 2019 r. wymyśliłem Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” jako wydarzenie promujące atrakcje historyczne Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego, promujące miejsca, ludzi i wydarzenia z tych dwóch województw z trzech stuleci: XVIII, XIX i XX. Pierwsza edycja (2019) odbyła się w pałacu w Czerniejewie. W 2020 r. impreza się nie odbyła ze względu na pandemię. W 2021 r. miejscem Festiwalu było Gniezno, w 2022 r. – XIX-wieczna wieża ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, a w 2023 r. – ponownie pałac w Czerniejewie.

Tegoroczna I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbywała się 23 i 24 września w pałacu w Czerniejewie, będąca kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” zakończyła się wielkim sukcesem organizacyjnym, jak i merytorycznym.

Wielka Konferencja, podziękowania! Do zobaczenia za rok!

Ale jako człowiek chcący organizować coraz ciekawsze wydarzenia, zdecydowałem, że przyszłoroczny Festiwal – także poświęcony ziemiaństwu, pałacom, dworom, zagadkom – zostanie  wzbogacony o tematy podróżnicze, muzyczne, literackie i kulinarne powinien być jeszcze bogatszy programowo. Stąd pomysł na nową formułę – Sas Festiwal 2024 czyli Festiwal im. Braci Franciszka i Antoniego Saskowskich.

W 2024 roku wypadnie piąty, jubileuszowy Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” i z okazji tego jubileuszu wprowadzam spore zmiany w formule tego wydarzenia. W tym roku była to międzynarodowa konferencja, a w przyszłym będzie to zupełnie coś nowego i innego.

Sas Festiwal będzie połączeniem historii, muzyki, literatury, eksploracji, zagadek, kulinariów i podróży! Sas Festiwal będzie połączeniem prelekcji, koncertów, warsztatów kulinarnych, spotkań z ciekawymi pisarzami, odkrywcami i podróżnikami oraz paneli dyskusyjnych! Dominować będzie historia i dobra książka!

Cel Festiwalu
Celem Sas Festiwal będzie propagowanie dorobku ziemiaństwa, które jest zapomniane i wymazane z kart historii oraz popularyzacja ich dziejów, wydarzeń i ludzi wywodzących się z tego środowiska. Czyli coś, czego nie ma w szkołach. – W sensie materialnym dwór skończył się nieodwracalnie razem z II wojną światową i żadne reanimacyjne próby prawdziwego życia mu nie zwrócą. Została przerwana cywilizacyjna ciągłość, a to, czego nie zniszczyła nienawiść sprzężona z głupotą, jest tylko wspomnieniem, czasem nawet muzeum dworu, ale nie jego istotą. Jednak bardzo krzepiąca pozostaje myśl, że dwór i wszystko, co z nim związane, istniał jeszcze niedawno w realnej rzeczywistości, że mimo metodycznie przeprowadzonej zagłady pozostało wielu ludzi, którzy noszą go w sobie, że udało im się jego ideę zaszczepić dzieciom, a także postronnym, których przodkowie nigdy we dworze nie mieszkali – napisała Joanna Sypuła-Gliwa w książce „Dwór, pejzaż okaleczony” (wydanej w 2007 r.), pisarka, która w tym roku gościła na Konferencji w pałacu w Czerniejewie i nie jest wykluczone, że przyjedzie także w orku przyszłym.

Sas Festiwal skupiać się będzie głównie na ziemiaństwie Wielkopolski i Kujaw, ale ma także pokazać ziemiaństwo w innych regionach Polski, także ziemiaństwo na Kresach oraz związki ziemian z Europą. W ramach Festiwalu odbędą się prelekcje zarówno o historii ziemiaństwa, o dziejach pałaców i dworów, o skradzionych dziełach sztuki, o pieniądzu zastępczym dawnych majątków, o udziale właścicieli ziemskich w walkach II wojny światowej ale będą również tematy związane z ziemiaństwem w epoce napoleońskiej (ma to związek z przypadającą w przyszłym roku 255. rocznicą urodzin Napoleona Bonaparte).

W gronie prelegentów, pisarzy, zaproszonych gości będzie kilka nazwisk znanych z poprzednich czterech edycji Festiwalu, ale większość to będą zupełnie nowe osoby, nowe twarze.

Skąd nazwa Sas Festiwal?
Otóż poprzez to wydarzenie będę także promował i przypominał dorobek dwóch braci – Franciszka i Antoniego Saskowskich, właścicieli ziemskich, dwóch ludzi wielkiego formatu którzy w okresie międzywojennym działali w Wielkopolsce i na Kujawach, ludzi mi bardzo bliskich, ponieważ na świat przyszedłem w pałacu w Popowie Ignacewie, pałacu, który należał do rodziny Saskowskich!

Ponadto jednym z współorganizatorów tego wydarzenia – obok Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – będzie Instytut Historii Ziemiaństwa im. Braci Franciszka i Antoniego Saskowskich, który jeszcze w tym roku rozpocznie swoją działalność.

Innowacyjna formuła Festiwalu
Zupełną nowością Sas Festiwal będzie jego formuła i długość trwania festiwalu – aż 6 dni! W programie przewidziano:

  • wtorek – Dzień Historii Lokalnej – spotkania ciekawych osobowości z młodzieżą
  • środa – Dzień Warsztatów – warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych
  • czwartek – Dzień Literatury – spotkania z pisarzami (trzy spotkania: o godz. 18.00, 19.00 i 20.00)
  • piątek – Dzień Turystyki – o godz. 17.00 zwiedzanie z przewodnikiem najciekawszych miejsc w okolicach centrum Festiwalu; o godz. 21.00 – „Noc Tajemnic” – spotkanie z niezwykłym gościem-podróżnikiem
  • sobota – Dzień Ziemiaństwa i Muzyki – prelekcje (od godz. 10.00 do 13.00), panel dyskusyjny o godz. 14.00 oraz koncert o godz. 18.00 (połączony z wręczeniem dwóch nagród: „Róży Saskowskich” i Nagrody Historycznej im. Franciszka i Antoniego Saskowskich).
  • niedziela – Dzień Ziemiaństwa i Dzieł Sztuki – prelekcje (od godz. 10.00 do 14.00)

W sumie odbędzie się kilkanaście spotkań autorskich i prelekcji, panel dyskusyjny, warsztaty oraz oczywiście wystawy tematyczne, które będzie można oglądać już od wtorku aż do niedzieli.

Ponadto w sobotę i niedzielę dostępny będzie Kiermasz Książek i Rękodzieła, a w sobotę odbędzie się konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich na najlepsze danie lokalne.

Część punktów program będzie biletowana, a część będzie bezpłatna. 

Więcej szczegółów programu, termin (prawdopodobnie wiosną lub latem) i miejsce I edycji Sas Festiwal – Festiwalu im. Braci Franciszka i Antoniego Saskowskich ogłoszę w styczniu 2024 roku!

Zapraszamy do współpracy
Jeśli ktoś chciałby wesprzeć finansowo I Sas Festiwal (czy to firma, czy osoba prywatna) to proszę o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504 lub na e-maila: karol@soberski.pl

Do współpracy przy organizacji I edycji Sas Festiwalu zapraszam także osoby chcące działać na rzecz historii i turystyki naszego regionu.

Więcej o patronach Festiwalu tutaj