„Przywracanie pamięci to obowiązek żyjących”

– Przywracanie pamięci to obowiązek żyjących. Festiwal organizowany przez pana Karola Soberskiego robi świetną robotę nie tylko dla lokalnej społeczności. Mnie jako historyka taka impreza jak Festiwal Historyczny szczególnie cieszy – napisała w Księdze Pamiątkowej, jedna z prelegentek, pisarka Jolanta Maria Kaleta. Pierwszy dzień V Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbywał się w miniony weekend Gościńcu Sobańskich w Modliszewku, pokazał potrzebę organizowania tego typu wydarzeń. Festiwal Historyczny to najciekawszy festiwal historyczny w Polsce! Dzisiaj – zgodnie z zapowiedzią – krótkie foto-podsumowanie pierwszego dnia Festiwalu.

Podczas tegorocznego Festiwalu, prelegenci rozmawiali o pałacach i dworach, skarbach i dziełach sztuki, które z tych rezydencji zniknęły po 1945 roku; o losach zabytków gromadzonych w muzeach, po których wszelki ślad ginie we wrześniu 1939 roku lub po 1945 roku; o dziełach sztuki, które przez wieki gromadzili polscy i niemieccy właściciele ziemscy, które później były w różnych miejscach ukrywane; zastanawiają się również jaki los spotkał zbiory wielkich, ale też tych mniejszych, przedwojennych kolekcjonerów dzieł sztuki oraz co w ostatnich latach udało się odnaleźć, co czeka na swojego znalazcę, a co bezpowrotnie utraciliśmy.

V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” otworzył uroczyście Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca Festiwalu. Zanim jednak rozpoczęły się prelekcje, minutą ciszy uczczono zmarłego w ubiegłym roku archeologa Radosław Hermana, który był prelegentem na wszystkich poprzednich czterech edycjach Festiwalu. W tegorocznym uczestniczy jego żona Dorota Herman.

Następnie uczestników powitała Mecenas Festiwalu, Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno. Głos zabrał także Artur Hańczak, wójt gminy Mieleszyn oraz Łukasz Scheffs, wicestarosta gnieźnieński. W prelekcjach uczestniczyła również Barbara Borowska, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie – Mecenas Fundacji. Prowadzącymi tegoroczny Festiwal były: Lidia Pietrzak i Maria Swoboda.

W pierwszym dniu uczestnicy wysłuchali dziewięć niezwykle ciekawych prelekcji i panel dyskusyjny. Prelekcje wygłosili: Karol Soberski pt. „Kopenhaga, Hanower, Denver… Odnalezienie archiwów majątków ziemskich pogranicza Wielkopolski i Kujaw”; Magdalena Woch – „Ocalone dziedzictwo: barokowe szafy Konrada Ernsta Maksymiliana z Książa”; Janusz Skowroński – „Matejko i inni. Na tropach grabieży dzieł sztuki – karkonoskie ślady”; Jolanta Kaleta – „Uprowadzona piękność i zaginiony młot na heretyków”; Karolina Zalewska – „Tajemnica rzeźbionego torsu ze zbiorów Muzeum Warszawy”; Antoni Łęszczak – „Niemiecka grabież zabytkowych mebli w Wielkopolsce w czasie II wojny światowej – nieznane fakty”; Elżbieta Szumska – „Rodzina Guttlerów w Złotym Stoku”; Dariusz Szymanowski – „Major Hubal. Finał poszukiwań?” i Jacek Podemski – „Działalność sowieckich oddziałów trofiejnych na Ziemiach Odzyskanych z muzealnym skarbem w tle”.

Dzień zakończył się panelem dyskusyjnym pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”, który poprowadził Dariusz Garba. Wzięli w nim udział: K. Zalewska, D. Szymanowski, K. Krzyżanowski i K. Soberski.

W czasie Festiwalu można było nabyć książki autorstwa prelegentów – pisarzy, otrzymać bezpłatne materiały promujące Wielkopolskę i Kujawsko-Pomorskie, które na Festiwal dostarczyli: Wielkopolska Organizacja Turystyczna, Lokalna Organizacja Turystyczna „Pałuki”, Starostwo Powiatowe w Żninie, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Lokalna Grupa Działania „Trakt Piastów”.

Jak na każdym Festiwalu, wystawiona była również Księga Pamiątkowa do której mogli wpisać wszyscy prelegenci i uczestnicy Festiwalu. 

Sobota zakończyła się uroczystą kolacją i przepysznym tortem z okazji V jubileuszowego Festiwalu oraz nocnym zwiedzaniem kościoła w Modliszewku (ale o tym napiszemy w kolejnym artykule).

Szczegółowe relacje z Festiwalu już wkrótce na naszym portalu.

Fotorelacja do obejrzenia tutaj