Festiwal w pałacu. „Jest to wydarzenie wielkiego kalibru”

– Kiedy zapoznałem się z materiałami dotyczącym Festiwalu i zobaczyłem prelegentów, zdałem sobie sprawę, że jest to wydarzenie wielkiego kalibru. A mówimy o wydarzeniu, które od 29 do 31 marca odbędzie się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Wydarzenie naprawdę na dużą skalę, czyli I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” – powiedział dzisiaj Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński podczas konferencji prasowej zapowiadającej wspomniany Festiwal.

W konferencji – oprócz pomysłodawcy Festiwalu, Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i jego zastępcy Arkadiusza Gacy – udział wzięli: Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński, Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo, Marin Kwiatkowski, właściciel hotelu i restauracji w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie oraz Sławomir Stróżyk, dyrektor regionalny Santander Bank Polska – banku który jest Mecenasem Festiwalu.

Wielkie wydarzenie
– Karola Soberskiego, myślę, że poznałem 19 lat temu. Poznałem go kiedy był dziennikarzem, potem widziałem jak się przeobraża i zaczyna być pisarzem. Ostatni zaś dostrzegłem w nim nowe talenty jako organizatora dużych wydarzeń na skalę ogólnopolską – rozpoczął dzisiejszą konferencję prasową starosta Piotr Gruszczyński. – Kiedy zapoznałem się z materiałami dotyczącym Festiwalu i zobaczyłem prelegentów, zdałem sobie sprawę, że jest to wydarzenie wielkiego kalibru. A mówimy o wydarzeniu, które od 29 do 31 marca odbędzie się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Wydarzenie naprawdę na dużą skalę, czyli I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” – zaznacza. – Już pomijam, że o wielu tajemnicach Karol Soberski pisał w swoich książkach ale na Festiwal zaprosił prelegentów mówiących m.in. o tajemnicach Zamku Czocha. Mnie zaś jest bardzo blisko temat Zamku Książ, w kontekście tego, że miałem przyjemność być w Książu dwa razy i miałem okazję zapoznać się z tymi tajemnicami bezpośrednio od osób, które się tym tam zajmują – dodaje.

Dalej starosta zaznacza, że gdy zobaczył program Festiwalu, to uznał, iż to wydarzenie jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy się interesują historią. – My poprzez takie wydarzenia jak Festiwal chcemy promować to, co leży nam na sercu, czyli powiat gnieźnieński i miasto Gniezno – wskazuje.

Wielkopolska to nie tylko Szlak Piastowski
Po gospodarzu powiatu gnieźnieńskiego głos zabrał Karol Soberski, pomysłodawca i główny organizator Festiwalu, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

– Festiwal jest skierowany do wszystkich miłośników historii, zabytków, architektury, tajemnic i zagadek historii, ale też do turystów, którzy chcą poznać nasz region – mówi. – Poprzez Festiwal chcemy promować walory historyczno-turystyczne powiatu gnieźnieńskiego i Wielkopolski poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń tego regionu związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem. Chcemy pokazać, że powiat gnieźnieński i szerzej Wielkopolska, to nie tylko Szlak Piastowski, początki państwa polskiego czy Powstanie Wielkopolskie, ale również ciekawe zabytki, miejsca czy historie związane z I i II wojną światową, to wspaniałe pałace i dwory związane z ziemiaństwem XIX i pierwszych dekad XX wieku, to niezwykłe zabytki techniki, to zapomniani ludzie i miejsca z nimi związane. I przez nasz Festiwal chcemy takie atrakcje turystyczne naszego regionu promować – dodaje.

– Ta promocja odbywać się będzie przede wszystkim poprzez wykłady wybitnych prelegentów, przybliżające uczestnikom Festiwalu najbardziej fascynujące historie z tych trzech stuleci. Dlatego do Czerniejewa zaprosiliśmy znanych i cenionych, często wybitnych prelegentów z różnych stron Polski (będzie 16 takich wykładów) ale też prelegentów z powiatu gnieźnieńskiego i Wielkopolski (13 wykładów) – wyjaśnia i dodaje, że wykłady odbywać się będą na dwóch salach: Sali Belkowej (120 osób) i Sali Hrabiego (40 osób)

I Festiwal Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, od 29 do 31 marca odbędzie się w XVIII-wiecznym Zespole Pałacowo-Parkowym w Czerniejewie – jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Wielkopolsce. – Wejściówka na Festiwal kosztuje 5 zł od osoby na dwa dni Festiwalu – dodaje K. Soberski

Dalej K. Soberski przybliżył sylwetki prelegentów Festiwalu (można się z nimi zapoznać tutaj).

Co jeszcze w programie?
Wykłady to nie jedyne – chociaż najważniejsze – punkty programu. – Co roku podczas Festiwalu, bo będzie to impreza cykliczna, chcemy przybliżyć jeden majątek ziemski z powiatu gnieźnieńskiego, jego historię, właścicieli ale też na wystawie pokazać przedmioty, które udało się z danego majątku, czy pałacu ocalić, odnaleźć. W tym roku będzie do majątek Łabiszynek, który od 1920 r. należał do Teofila Galińskiego i jego rodziny. Stąd wystawa przygotowana przez Krzysztofa Przybysza, miłośnika Łabiszynka, prezentowana podczas Festiwalu będzie nosiła tytuł „Takiego Łabiszynka nie znacie” – mówi K. Soberski.

Oprócz tego będą: mini-targi książki historycznej i regionalnej, stoiska promocyjne organizacji pozarządowych i samorządów, zwiedzanie pałacu, zwiedzanie Czerniejewa, sala zabaw i bajek dla dzieci oraz koncert „Akuratna Wielkopolska – blubranie i dudów granie”– taki tytuł ma projekt muzyczno-gwarowy na który zaprosimy w sobotę, 30 marca o godz. 20.30 w Sali Balowej pałacu w Czerniejewie. Wystąpią: Szczun z Kareji czyli Jarek Mikołajczyk, mistrz wielkopolskiej gwary; Mikołaj Woźniak, grający na dudach i Regina Borkowska-Kędzierska, skrzypaczka i lutniczka.

Duże zainteresowanie Festiwalem
– Na dzisiaj mamy – jak na pierwszą edycję Festiwalu – ogromne zainteresowanie tym wydarzeniem. Wydarzeniem gdzie głównymi atrakcjami są wykłady, a nie inscenizacje, pokazy grup rekonstrukcyjnych czy inne występy. Podkreślamy to, ponieważ dotychczas nikt nie organizował trzydniowego wydarzenia na który składają się prawie że wyłącznie wykłady – przyznaje K. Soberski. – Gdy już mówimy o zainteresowaniu, to na dzisiaj mamy zgłoszonych blisko tysiąc uczestników, którzy przez ostatni weekend marca planują przewinąć się w pałacu w Czerniejewie. Ile faktycznie tych osób przybędzie na Festiwal, tego nie wiemy. I co nas najbardziej cieszy, 80 proc. tych osób to są miłośnicy historii spoza powiatu gnieźnieńskiego i Wielkopolski – zaznacza.

Skąd zgłosili się turyści spoza Wielkopolski? Między innym ze Starogardu Gd., Brodnicy, Kędzierzyna-Koźla, Wrocławia, Koszalina, Krakowa, Wałbrzycha, Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Szczecina, Przemyśla, Raciborza, Jeleniej Góry, Warszawy, Ostródy, Olsztyna, Szczyrku, Iławy, Kołobrzegu a także z Londynu i Oslo.

– Tak duże zainteresowanie nas cieszy, ponieważ po to organizujemy Festiwal, by przyjeżdżali na niego turyści z Polski, bo tylko wtedy taka impreza ma sens, by promować nasz region wśród turystów z różnych stron Polski. A zapraszając do Czerniejewa tylu wybitnych prelegentów z różnych stron Polski, za nimi właśnie przyjadą turyści, którym pokażemy nasz region i którzy wierzymy, powrócą tutaj później, by zwiedzać inne strony Wielkopolski – uważa K. Soberski.

Promocja Czerniejewa
Burmistrz miasta i gminy Czerniejewo przyznaje, że Festiwal to wydarzenie dotychczas nie spotykane jeśli chodzi o skalę gminy. – Dla nas, jako gminy Czerniejewo, ta inicjatywa którą podjęła Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”, jest bardzo istotna ze względów promocyjnych, ale też ze względu na naszych mieszkańców, którzy będą mogli zjawić się w pałacu – mówi Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo. – Bardzo się cieszę, że zarówno bardzo zacne grono prelegentów, ale też ludzi przyjeżdżających z różnych stron Polski i świata, odwiedzi Czerniejewo jako miasto, a jednocześnie pałac jako miejsce najważniejsze w naszej miejscowości i naszej gminie. Cieszymy się ze względów promocyjnych i tych ludzkich. To, co Karol przedstawił, listę prelegentów i ciekawość zagadnień, które będą prezentowane. To, że będziemy mogli w pałacu spędzić trzy dni, świadczy o tym, że takie inicjatywy są potrzebne. I całe szczęście, że znajdują się tacy ludzie, którzy nie są związani z żadnymi instytucjami, tylko tworzą fundacje i te fundacje zajmują się właśnie takimi działaniami – dodaje.

Dalej burmistrz przyznał, że gdy kilka miesięcy temu członkowie Fundacji Historycznej zjawili się w Urzędzie Miasta w Czerniejewie, to nikt nie myślał, że Festiwal będzie miał tak wielką skalę. – Mówiliśmy o kilkunastu prelegentach, a okazuje się, że program jest dwu czy trzykrotnie szerszy, niż zamierzano. I bardzo dobrze, bo gorzej by było, gdyby było odwrotnie. Należy się cieszyć, że tak się stało. Mi jako gospodarzowi gminy Czerniejewo, wypada tylko wszystkich tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na to, żeby w Festiwalu uczestniczyć, by się na to zdecydowali i zechcieli odwiedzić przepiękne miejsce jakim jest miasto Czerniejewo, gmina Czerniejewo i pałac. I wszystkich państwa zachęcam i myślę, że spędzimy ciekawe trzy dni, wymieniając się doświadczeniami i zdobywając bardzo dużo wiedzy – dodaje.

– Jako burmistrz Czerniejewa chce już dzisiaj Karolowi podziękować za tę cenną inicjatywę. Dziękuję też wszystkim, którzy wsparli Festiwal – zaznacza. – Za udany Festiwal pogratulujemy sobie na zakończenie, ale dzisiaj gratuluję, że to się już realizuje, że jest bardzo dużo zainteresowanie, a podejrzewamy, że będzie jeszcze większe, bo nie wszyscy lubią się wcześniej zapisywać. I spędzimy ciekawe trzy dni w zespole pałacowym i w gminie Czerniejewo – zakończył T. Szymanek.

Nowe oblicze pałacu
Radości z organizacji Festiwalu w pałacu w Czerniejewie nie kryje też właściciel hotelu i restauracji w tamtejszym zespole pałacowo-parkowym, Marin Kwiatkowski, który przyznaje, że pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Karol Soberski nie musiał go namawiać na organizację tej imprezy w pałacu. – Osobiście lubię historię, lubię obiekty zabytkowe, dlatego w pięć minut się zgodziłem na ten Festiwal, bo to jest fantastyczny pomysł, by takie wydarzenie zrobić u nas – podkreśla.

M. Kwiatkowski zaznacza, że pałac jest gotowy na przyjęcie wielu uczestników Festiwalu. – Gdy pierwszy raz spotkałem się z Karolem, gdy przyjechał do mnie z tą inicjatywą, pomyślałem, że to będzie taka mała imprezka. Ale teraz gdy to wszystko widzę, to wiem, że to będzie wielkie przedsięwzięcie, ale damy radę, bo robiliśmy już imprezy dla Gminy Czerniejewo na 6 czy 8 tys. uczestników. To dla nas żaden trud – mówi M. Kwiatkowski. – Chcę powiedzieć, że wnętrza pałacu są kompletnie odrestaurowane, dlatego będzie można to również zobaczyć. Zmieniło się kompletnie oblicze pałacowych wnętrz – dodaje. – Nie mam nic więcej do dodanie, oprócz tego: Karol powodzenia! – zakończył.

Promować lokalność historyczną i kulturalną
Mecenasem Festiwalu jest Santander Bank Polska, który na konferencji był reprezentowany przez Sławomira Stróżyka, dyrektora regionalnego tego Banku. – Wspólnie z Karolem realizujemy wiele projektów, poprzednio jako Bank Zachodni WBK, teraz Santander Bank Polska. Między innymi wydaliśmy książkę którą Karol napisał o pałacu w Zakrzewie, gdzie mieści się Centrum Szkoleniowe naszego Banku – mówi S. Stróżyk.

Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” to wydarzenie, które ściśle wkomponowuje się w idee i strategię naszego Banku, czyli w promocję działań lokalnych, i to zarówno w aspekcie biznesowym, ale i kulturalnym. Stąd też nasza obecność jako Mecenasa Festiwalu. Gdy pojawiła się informacja, że taki Festiwal możemy wspólnie zrobić, to bez wahania bierzemy w tym udział. W interesie Banku jest promowanie tego co jest w mieście Gnieźnie i w powiecie gnieźnieńskim. Nie wszyscy bowiem wiedzą, jakimi dobrami dysponujemy i to jest dla nas ważne, aby to lokalnie promować – zaznacza. – Drugi aspekt to taki, że jest ogromne zainteresowanie tym Festiwalem i że to jest wydarzenie na skalę ogólnopolską. I bardzo się cieszę, że bierzemy udział w tym projekcie – dodaje.

Każdy znajdzie coś dla siebie
Dzisiejszą konferencję prasową podsumował Arkadiusz Gaca, wiceprezes Zarządu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który w imieniu organizatorów zaprosił na Festiwal do pałacu w Czerniejewie całe rodziny, ponieważ będzie tam i coś dla dzieci, i coś dla dorosłych. – Każdy miłośnik historii, także eksploratorzy, znajdą w programie Festiwalu coś dla siebie. Wszystkie wykłady, które znalazły się w programie zapowiadają się wyjątkowo ciekawie i dlatego warto 30 i 31 marca przyjechać do pałacu w Czerniejewie – podkreśla A. Gaca.

Program Festiwalu dostępny jest tutaj

Organizatorzy zachęcają, by osoby chcące wziąć udział w Festiwalu zgłaszały swój udział – zgłaszanie nie jest obowiązkowe, ale Organizatorzy proszą o to, by mieć orientację, ile osób chce przyjechać do pałacu w Czerniejewie. Jak się zgłosić? Więcej tutaj.

Aleksandra Soberska