Festiwal: poznaj sylwetki 29 prelegentów!

Znamy już ostateczną listę prelegentów, którzy przybędą na I Festiwal Historyczny Tajemnice Trzech Stuleci do pałacu w Czerniejewie koło Gniezna. Festiwal odbędzie się od 29 do 31 marca 2019 r. Zostanie wygłoszonych 29 prelekcji. Wykłady będą się odbywały w dwóch salach: Sala Belkowa (18 prelekcji) i Sala Hrabiego (11 prelekcji). Poniżej publikujemy krótkie biogramy wszystkich prelegentów i tytuły ich wykładów.

Elżbieta Guzikowska-Konopińska

Elżbieta Guzikowska-Konopińska (tytuł wykładu: „Ród Denizotów i ich znaczenie dla rozwoju ogrodnictwa Wielkopolski”) – urodziła się w Poznaniu, gdzie mieszka prawie cale życie z wyjątkiem 10 lat w latach osiemdziesiątych. Ukończyła Liceum im Dąbrówki i Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu, a następnie wydział Elektryczny Politechniki Poznańskiej. Podjęła pracę zawodową, ale gdy zaczęły rodzić się dzieci (ma ich w sumie pięcioro), przerwała pracę i zajęła się domem, tym bardziej, że zupełnie przypadkowo spędziła 10 lat w Niemczech. Tam uczyła języka polskiego w Volkshochschule (odpowiednik polskiego Uniwersytetu Ludowego). Po powrocie do Polski kupiła 5 ha ziemi V klasy (i nieużytków) i zaczęła robić Ogród Pokazowy. Tym samym od 20 lat tworzy jedyny w swoim rodzaju Ogród Botaniczny „Elżbietówka”, którego jest założycielką i właścicielką (więcej na fb i na stronie „Ogród Botaniczny „Elżbietówka”). Autorka dwóch książek: „Ogród Japoński” i „August Denizot – francuski ogrodnik poznański szkółkarz”. I właśnie o tajemnicach Augustyna Denizota, który stworzył w XIX wieku blisko 30 parków dla największych właścicieli ziemskich w Wielkopolsce opowie Pani Elżbieta

Joanna Lamparska

Joanna Lamparska (tytuł wykładu: „Ostatni występ Doktora Śmierć – zbrodnia i medycyna w czasie II wojny światowej na Dolnym Śląsku” – dziennikarka, podróżniczka, pisarka; szuka ukrytych skarbów, pisze o nich książki, podróżuje daleko i blisko. Jak czytamy na jej stronie internetowej: – Śledzi tajemnice Dolnego Śląska, zbiera informacje o zaginionych w czasie II wojny światowej zabytkach i dokumentach. Napisała kilkanaście książek, w tym wiele „przewodników innych niż wszystkie”, w których w pełen fantazji sposób prowadzi Czytelników przez niezwykłe historie zamków, pałaców i podziemi. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym i archeologiem sądowym, bierze udział w akcjach eksploracyjnych. Od lat współpracuje również m.in. z „National Geographic”, „Travellerem”, „Focusem” i „Witaj w Podróży”. Jest autorką scenariusza cyklicznego programu „Skarby nieodkryte” w TV Polonia. Choć ciągle leci gdzieś w świat daleki, życie Joanny kręci się głównie wokół Dolnego Śląska i jego tajemnic. Od 2012 roku jest dyrektorem Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w zamku Książ, który również wymyśliła.

Magdalena Woch

Magdalena Woch (tytuł wykładu: „Zamek Książ – tajemnice, mity i fakty”) – absolwentka szkoły muzycznej, wykształcenie wyższe Uniwersytet Wrocławski (mgr filologii germańskiej), tłumaczka języka niemieckiego, nauczyciel akademicki, obecnie kierownik Działu Turystyki i Kultury Zamku Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o., aktywnie zajmuje się gromadzeniem dokumentów archiwalnych na temat regionu i Zamku Książ, współtwórczyni lekcji zamkowych oraz wystawy pt. „Sekrety z zamkowej szuflady”, współorganizatorka wystawy „Metamorfozy Zamku Książ” – otwartej w lipcu 2015 we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, i współkurator wystawy „Książ od kuchni. Zamek Książ w obiektywie Louisa Hardouina” – otwartej w lutym 2017, współautorka publikacji na temat historii regionu i zamku Książ, m.in. „Ocalić od zapomnienia”, „Zamek Książ – Fascynujące dziś i wczoraj”, „Książańskie fascynacje. Cztery odsłony zamku”, koordynator merytoryczny i uczestnik programów dokumentalnych i filmów na temat historii Zamku Książ i regionu, m.in. „Księżna Daisy – wspomnienie minionego czasu”, „Riese – tajemnice wykute w skale”, uczestnik programów w TVP Historia, opiekun merytoryczny publikacji dotyczących zamku Książ i rodu von Hochberg, m.in. „Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless (polskiego tłumaczenia II tomu pamiętników Księżnej Daisy), współorganizatorka konferencji naukowych, konsultant historyczny w projekcie Wałbrzyskiego Teatru Lalek i Aktora pt. „Bolko Świdnicki: Mały wielki książę” (premiera: listopad 2018). Wielbicielka współczesnej polskiej literatury i starej porcelany.

Mariusz Borowiak

Mariusz Borowiak (tytuł wykładu: „Admirał Józef Unrug. Bezkompromisowy dowódca Floty”) – pisarz, dziennikarz-publicysta, marynista; autor 70 książek i broszur oraz kilkuset artykułów o tematyce wojennomorskiej w kraju i za granicą, współautor haseł do słowników i encyklopedii. Na podstawie książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego; konsultant scenariusza filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej. Redaktor-współpracownik mies „Morze”. Członek Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak w latach 2015-2016 u wybrzeży La Valletty na Malcie i The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych). W 2018 r. ukazała się jego książka w jęz. angielskim  Hunt-Class Destroyers. In Polish Navy Service; kolejne dwie publikacje są w tłumaczeniu na rynek brytyjski i amerykański.

Radosław Herman

Radosław Herman (tytuł wykładu: „Śladami armii szwedzkiej po Polsce, czyli odkrycie zespołu map z początku XVIII w.”) – archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Wprowadzał nowoczesne metody geofizyczne oraz nowe metody badawcze (m.in. mikroskopię elektronową i spektroskop do analizy zabytków), prowadził badania archeologiczne miasta przemysłowego. Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp. Autor książek popularnonaukowych. Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV.

Jerzy Janczukowicz

Jerzy Janczukowicz (tytuł wykładu: „Niewyjaśnione tajemnice ‚Wilhelma Gustloffa’”) – nurek, instruktor nurkowania, prezes Naukowego Koła Badań Podwodnych „Rekin”, pierwszy Polak który nurkował we wraku niemieckiego liniowca s/s „Wilhelm Gustloff” (największa tragedia morska w historii ludzkości – utonęło ponad 6,5 tys. osób), zatopionego przez radziecką łódź podwodną w 1945 r. w wodach Bałtyku. Od 50 lat wydziera z dna Bałtyku i pomorskich jezior przedmioty z okresu II wojny światowej. Na przestrzeni lat uczestniczył w setkach podwodnych wypraw badawczych, eksplorował niezliczone wraki na dnie wielu mórz. Wraz z członkami kierowanego przez siebie „Rekina” wydobył spod wody wiele artefaktów, w tym fragmenty amerykańskiego bombowca B-17 Flying Fortress z podszczecińskiego jeziora Stolsko, który w lipcu 1944 roku brał udział w nalocie na Berlin. Z jeziora Trzebuń wydobył z dna niemiecki samolot myśliwski Messerschmitt BF-109, który po wyremontowaniu jest jednym z najlepiej zachowanych egzemplarzy tej maszyny na świecie. Prywatnie kolekcjoner i uroczy gawędziarz.

Krzysztof Czarny Krzyżanowski

Krzysztof Czarny Krzyżanowski (tytuł wykładu: „Szczelina Jeleniogórska – tropem zagadki sprzed ćwierć wieku. Najnowsze ustalenia”) – prawnik z wykształcenia po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1 i 2). Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej przez Wydawnictwo Technol w 2015 roku.

Piotr Kucznir

Piotr Kucznir (tytuł wykładu: „Zamek Czocha i jego tajemnice mniej znane”) – dziennikarz, pisarz, publicysta, przewodnik, współtwórca programów telewizyjnych na temat historii, sekretów, zagadek i skarbów Zamku Czocha. Znawca historii i miłośnik Górnych Łużyc. Społeczny opiekun zabytków. Członek kilku stowarzyszeń historycznych, autor wielu artykułów prasowych na temat historii swojego regionu. W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Technol ukazała się jego rewelacyjna książka „Tajny Zamek Czocha” w której Piotr rozprawia się w wieloma mitami i legendami jakimi po II wojnie światowej obrósł zamek.
Piotr Kucznir wygłosi też prelekcję/warsztaty w Sali Hrabiego pt. „Masońskie symbole ukryte na widoku i ich znaczenie opisane na bazie zamku Czocha”

Robert Maziarz

Robert Maziarz (tytuł wykładu: „Gnieźnianie pod Kołobrzegiem, czyli tajemnice Legii Poznańskiej”) – założyciel Muzeum Patria Colbergiensis w Kołobrzegu, odkrywca miejsca stacjonowania żołnierzy 1. Pułku Piechoty Legii Poznańskiej w 1807 r. – Reduty Sułkowkiego oraz ostatniej aproszy, jak również stanowisk archeologicznych kultury łużyckiej, pomorskiej i wielbarskiej. Autor wielu artykułów na łamach „Gazety Kołobrzeskiej” oraz „Odkrywcy”. Prowadzący program radiowy „Historia zaklęta w przedmiotach”, reżyser. Współautor książki „Polacy i Włosi pod Kołobrzegiem w 1807 roku”. Inicjator i twórca pomników ukazujących chwałę oręża polskiego i włoskiego pod Kołobrzegiem. Robert wygłosi niezwykły wykład pt. „Gnieźnianie pod Kołobrzegiem, czyli tajemnice Legii Poznańskiej”! Opowieść będzie poparta relacją z poszukiwań, kwerendą oraz georeferencjami związanymi z odnalezieniem nieznanej reduty po żołnierzach Księcia generała Antoniego Pawła Sułkowskiego, który udał się z zamku w Rydzynie do Gniezna, by stworzyć tam 1. Pułk Piechoty Legii dowodzonej przez Jana H. Dąbrowskiego. Wyruszył na Pomorze aby po walkach o Gniew, Tczew i Gdańsk oblegać Kołobrzeg. Odnalezienie w lesie pod nadbałtyckim miastem nieznanego założenia po Polakach skutkowało powstaniem utworu „Sułkowski pod Kołobrzegiem”.

Krzysztof Modrzejewski

Krzysztof Modrzejewski (tytuł wykładu: „Niezwykłe koleje kolei w Gnieźnie”) – pasjonat kolei i historii techniki, od wielu lat aktywny w Parowozowni Gniezno, obecnie pracujący na Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej, z wykształcenia ekonomista. Pomysłodawca odbywających się od kilku lat w Parowozowni Gniezno – Dni Pary.  Były prezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które w ostatnich tygodniach zmieniło nazwę na  stowarzyszenia Parowozownia Gniezno – K. Modrzejewskie jest członkiem Zarządu tego stowarzyszenia. Na festiwalu wygłosi prelekcję pt. „Niezwykłe koleje kolei w Gnieźnie” – prawie dwa wieki historii ogromnej części miasta, wielkiego rozwoju, wyjątkowej społeczności i perły w koronie – gnieźnieńskiej Parowozowni.

Michał Młotek

Michał Młotek (tytuł wykładu: „Paul von Hindenburg i druga stolica Rzeszy”) – poszukiwacz zabytków, regionalista, odkrywca historii i archiwista społeczny, autor książek „Tajemnice pogranicza”, „Noc patagonów” i „Zapiski Hansa Heinricha” oraz cyklu filmów o historii Prus Wschodnich. Odznaczony srebrną odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami” i odznaką honorową „Za Zasługi dla Turystyki”. Dwukrotny laureat konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na projekt edukacyjny o dziedzictwie. Prowadzi portal zdziennikaodkrywcy.pl.

Jan Nowicki

Jan Nowicki (tytuł wykładu: „Zaginione eksponaty Niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina”) – kapitan rezerwy, regionalista, eksplorator i pasjonat historii Pomorza. Publikuje artykuły w miesięczniku „Odkrywca”, „Skrzydlatej Polsce”, „Magazynie Wileńskim”, „Gazecie Muzealnej” Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz „Dolnośląskiej Akademii Lotniczej”. Autor pierwszej monografii miejscowości Rogowo pt.: „Kamp-Rogowo, zapomniane lotniska”, publikacji pt. „Zaginione eksponaty Niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina”. Obecnie opracowuje historię tragicznej katastrofy łodzi latającej w 1945 roku pt. „Katastrofa Dorniera Do 24 T3 na Kamper See” (obecnie jezioro Resko Przymorskie).

Łukasz Orzeł Orlicki

Łukasz Orzeł Orlicki (tytuł wykładu: „Prawdziwy J – 23. Tajemnica majora B.”) – dziennikarz, historyk, założyciel i szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” (GEMO). Organizował i kierował wieloma badaniami historycznymi i archeologicznymi dotyczącymi poszukiwań podziemnych fabryk i fortyfikacji, depozytów broni, dokumentów, śladów zbrodni i wraków (m.in. uczestniczył w odnalezieniu krypty Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Kwidzynie, poszukiwaniach archiwum KG AK, ale przede wszystkim tropi ślady podziemnych fabryk i tajemniczych tuneli). Uczestniczył w ekspedycji historycznej na północną Syberię „Dead Road 1953 – 2013”. Autor artykułów z dziedziny historii konfliktów zbrojnych oraz książek „Zaginiony konwój do Riese” i „Tajne zakłady zbrojeniowe III Rzeszy w powiecie lubańskim”.

Marcin Perliński

Marcin Perliński (tytuł wykładu: „5 października 1831 r. – ostatni akt Powstania Listopadowego”) – prawnik (karnista), miłośnik turystyki i lokalnej historii, kolekcjoner pamiątek mających związek z jego „małą Ojczyzną”, członek PTTK Oddziału w Brodnicy oraz członek zarządu (sekretarz) stowarzyszenia Brodnicka Grupa Elsploracyjno – Poszukiwawcza z siedzibą w Brzoziu zajmującego się w szczególności badaniem miejsc przekroczenia granicy i następnie internowania wojsk powstańczych w 1831 r., zaangażowany w konsultacje społeczne dotyczące zmiany obowiązującego porządku prawnego w zakresie poszukiwań zabytków ruchomych. Od trzech lat organizuje, wraz ze stowarzyszeniem Brodnicka Grupa Elsploracyjno – Poszukiwawcza, konferencję „Odpowiedzialny detektoryzm”, która jest jednym z najważniejszych w Polsce spotkań specjalistów związanych z poszukiwaniami ukrytych depozytów i ochroną zabytków.

Jacek Podemski

Jacek Podemski (tytuł wykładu: „Tajemnice Niezwykłego Miejsca – Międzyrzecki Rejon Umocniony”) – dziennikarz, przewodnik, miłośnik fortyfikacji, prowadzący program „Wstęp Wzbroniony” w TVN Turbo oraz współprowadzący program „Poszukiwacze zaginionej prawdy” na antenie kanału HISTORY oraz eksplorator, od wielu lat zajmujący się tajemnicami Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Wystąpił też w roli przewodnika w dwóch filmach TVN Turbo poświęconych Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia: „Czarnobyl. Wstęp wzbroniony” (2015 r.) i „Powrót do Czarnobyla” (2017 r.). Filmy są opowieściami świadków katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu i osobom, które zostały oddelegowane do usuwania skutków awarii w elektrowni jądrowej.

Karol Soberski

Karol Soberski (tytuł wykładu: „Złoto dziedzica – na tropach tajemnic braci Saskowskich”) – prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarz, właściciel portali informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl, niezależny badacz lokalnej historii. Od 15 lat tropi i wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, szczególnie te dotyczące XIX i XX w. W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce odkrył masowe groby pomordowanych przez Niemców w 1942 r. w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach Pojezierza Gnieźnieńskiego („Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski”. Obecnie pracuje nad książkami: „Skarby i tajemnice. Gniezno i okolice” oraz „Wielka ucieczka”. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach pogranicza Wielkopolski i Pałuk.
Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego Tajemnice Trzech Stuleci w pałacu w Czerniejewie, który odbędzie się od 29 do 31 marca 2019 r.

Krzysztof Kaźmierczak

Krzysztof Kaźmierczak (ur. 1967) (tytuł wykładu: „Czy sprawa zabójstwa Jarosława Ziętary to już historia? Historia jednej z dwóch najstarszych w Polsce nadal prowadzonych spraw kryminalnych”) – dziennikarz śledczy i pisarz. Specjalizuje się w śledztwach o tematyce historycznej. Autor książek m.in. „Tajne spec. znaczenia” (2009), „Krótka instrukcja obsługi psa” (2016). „ Rozstrzelani za uratowanie kobiety ” (2018) oraz współautor „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa” (2015). Laureat m.in. Nagrody Głównej „Watergate” Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za dziennikarstwo śledcze, nagrody „Świadek Historii” IPN oraz Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa.

Marcin Sabaciński

Marcin Sabaciński (tytuł wykładu: „Poszukiwanie skarbów w nowej rzeczywistości. Skutki zmian prawa w 2018 roku”) – główny specjalista w Zespole ds. ekspertyz i analiz zabytków archeologicznych w Narodowym Instytucie Dziedzictwa w Warszawie.
Przypomnijmy, że NID to nowoczesna instytucja kultury, stanowiąca zaplecze eksperckie dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. NID jest marką, która już od 50 lat jest promotorem polskiego dziedzictwa w Polsce i na świecie. Instytut współpracuje z wieloma międzynarodowymi instytucjami działającymi na rzecz zachowania narodowego dziedzictwa, w tym m.in. z UNESCO, English Heritage czy European Heritage Heads Forum. Ponadto Narodowy Instytut Dziedzictwa koordynuje realizację procesu uznania zabytku za Pomnik Historii oraz prowadzi działania mające na celu wypromowania go jako silnej marki. NID jest koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce – imprezy, której ideą jest promocja regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Jacek Wielgus

Jacek Wielgus (tytuł wykładu: „Jak zmiana prawa w 2018 r. wpłynęła na poszukiwaczy skarbów?”) – absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, administrator najstarszego i największego w Polsce portalu eksploracyjnego poszukiwanieskarbow.com Członek zarządu fundacji Dajna im. Profesora Jerzego Okulicza Kozaryna. Prezes Polskiego Związku Eksploratorów. Specjalista w zakresie technik eksploracyjnych. Konsultant, organizator i uczestnik licznych inicjatyw związanych z edukacją środowisk związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, współautor i realizator kilkunastu projektów badawczych Instytutu Archeologii UW oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Żeglarz i podróżnik.

Po tych dwóch wystąpieniach przewidziana jest dyskusja na temat zmian w prawie wprowadzonych w 2018 roku.

Krzysztof Przybysz

Krzysztof Przybysz (tytuł wykładu: „Takiego Łabiszynka nie znacie. Tętniące życiem czasy Galińskich”) – w Łabiszynku mies zka od 15 lat, ale dopiero od 6 jest zaabsorbowany historią tej wioski. Do wnikliwych poszukiwać wątków związanych z Łabiszynkiem skłoniła go ciekawość historii tego miejsca oraz słaba jej znajomość wypytywanych mieszkańców. Biorąc pod uwagę, że na co dzień pracuje jako programista, postanowił połączyć obsługę komputera z prowadzonymi badaniami i tak powstał fanpage „Łabiszynek – historia i tajemnice”. Odkrywanie wciąż nowego i coraz bardziej zaskakującego daje mu kopa do dalszych działań i nadzieję na jeszcze więcej a dzielenie się tymi wszystkimi wiadomościami jest dla niego niczym wisienka na torcie i sensem całej pracy.

Michał Budnik

Michał Budnik (tytuł wykładu: „Ostatnie ślady I wojny światowej w Wielkopolsce”) – absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, od ponad dwudziestu lat zajmuje się architekturą militarną i okresem I wojny światowej; zwiedzał pola bitew z lat 1914-1918 w ośmiu krajach, a także brał udział w wielu inscenizacjach historycznych dotyczących okresu Wielkiej Wojny m.in. pod Ypres, Verdun, Gorlicami i nad Marną; należy do grupy rekonstrukcji historycznej Kreuz i Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej. Członek założyciel Fundacji Poznańczycy.
Współautor (z Michałem Furmaniakiem) wydanego w 2018 r. przewodnika historycznego pt. „Śladami I wojny światowej po Wielkopolsce”.

Rafał Jurke

Rafał Jurke (tytuł wykładu: „Kryminalne Gniezno okresu międzywojennego”) – kulturoznawca, licencjonowany przewodnik turystyczny z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Współinicjator opracowania autorskich tras turystycznych po Gnieźnie m.in. trasy pt. Kryminalne Gniezno. Autor wystawy poświęconej okupacyjnym realiom w trakcie II wojny światowej w Gnieźnie. Pomysłodawca i twórca internetowej wyszukiwarki grobów zagrożonych likwidacją i grobów osób zasłużonych dla lokalnej społeczności.

Robert Prawniczak

Robert Prawniczak (tytuł wykładu: „Odkrycia na Targowisku w Gnieźnie”) – ukończył Wydział Historyczny, kierunku archeologia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył również studia podyplomowe w Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej „Millenium”. Przez 12 lat mieszkał w Niechanowie, z którym jest związany emocjonalnie i nie tylko… Działa na rzecz lokalnej społeczności będąc prezesem Gminnego Ludowego Klubu Sportowego „Pelikan” – największej organizacji społecznej na terenie Gminy Niechanowo. Ponadto prezes firmy APB THOR Sp. z o.o., jednej z największych w Polsce pracowni archeologicznych, mającej swoją siedzibę w Gnieźnie. Archeolog specjalizujący się w okresie wczesnego średniowiecza. Wieloletni współpracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Uczestniczył w badaniach wykopaliskowych m. in. na Wzgórzu Lecha, w Seminarium w Gnieźnie, na Ostrowie Tumskim w Poznaniu i w Dziekanowicach, a także na obszarze miast lokacyjnych w Gdańsku, Inowrocławiu, Malborku czy Poznaniu. Prowadził badania archeologiczne na Targowisku w Gnieźnie. Kierował również kilkudziesięcioma badaniami wykopaliskowymi w innych miejscach w Polsce. Autor oraz współautor kilkunastu archeologicznych publikacji i opracowań. Interesuje się sportem, historia i polityką.

Przemysław Maćkowiak

Przemysław Maćkowiak (tytuł wykładu: „Twierdza Poznań – sekrety XIX-wiecznej architektury militarnej”) – z wykształcenia jest historykiem sztuki oraz robotykiem. Znawca dziewiętnastowiecznej oraz dwudziestowiecznej architectura militaris. Autor książek oraz kilkuset artykułów o tej tematyce, członek wielu stowarzyszeń o charakterze społecznym. Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, który od wielu lat zgłębia i popularyzuje dziedzictwo historyczne Twierdzy Poznań z niezwykłą energią i pasją organizując lub współorganizując od ponad 18 lat rozmaite, barwne i przyciągające rzesze uczestników wydarzenia takie jak „Forteczny Weekend” czy „Dni Twierdzy Poznań”. Był członkiem zespołu badawczego prowadzącego kwerendę w Tajnym Archiwum Państwowym Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w Berlinie. Zachowało się tam kilkaset planów projektowych związanych z twierdzą. Jest także kolekcjonerem archiwaliów związanych z dziejami poznańskich umocnień, stąd unikatowość prezentowanego na wykładzie materiału.

Arleta Szczepańska
Marek Graniczny

Arleta Szczepańska i Marek Graniczny (tytuł wykładu: „W cieniu kamedułów bieniszewskich”).
Arleta Szczepańska – nauczyciel historii w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Koninie, członek Stowarzyszenia „Kazimierzanie”, aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem „Miedzy Ludźmi i Jeziorami”, regionalistka, aktywistka społeczna. Marek Graniczny – nauczyciel historii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie, przedstawiciel Stowarzyszenia Kazimierzanie, członek Bractwa Świętych Pięciu Męczenników, jednostki strzeleckiej 4150 Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Koninie oraz Kazimierskiego Towarzystwa Motocyklowego Quinque Fratrum, lokalny przewodnik, regionalista. Autor książki „Historia kamedułów Bieniszewskich”.

Bożena Ronowska
(fot. Olek Leydo)

Bożena Ronowska (tytuł wykładu: „Czarownice Himmlera – z kartoteki procesów o czary”) – doktorantka historii, historii sztuki i archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, pisze dysertację na temat procesów o czary. Interesują ją w szczególności Prusy Królewskie w XVII i w pierwszej połowie XVIII w. Swoje prace opiera na zachowanych materiałach archiwalnych, przechowywanych w zbiorach Archiwów Państwowych. Opublikowała łącznie jedenaście artykułów naukowych z zakresu opracowywanego tematu. Otrzymała cztery granty na badania własne, uczestniczy w międzynarodowym projekcie dotyczącym polskich procesów o czary. Poza czarownicami ma też inne pasje, jest uznaną poetką ludową, wydała trzy tomiki wierszy. Zajmuje się również twórczością artystyczną, obecnie dużo maluję. Jest dwukrotną stypendystką MKiDN.

Sławomir Zakrzewski

Sławomir Zakrzewski (tytuł wykładu: „Onufry Kopczyński – Czerniejewianin zapomniany”) – nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Czerniejewie. Radny Rady Miasta i Gminy Czerniejewo czwartą kadencję. Społecznik. Organizator imprez historycznych, kulturowych i charytatywnych. Badacz dziejów lokalnych zwłaszcza historii szkoły i jej patrona Ks. Onufrego Kopczyńskiego, Powstania Wielkopolskiego i urodzonego w Pawłowie kpt. Pawła Cymsa.

Jan Kulpiński

Jan Kulpiński (tytuł wykładu: „Pałac w Czereniejewie Domem Dziecka 1945 – 1977”) – nauczyciel, wieloletni dyrektor Domu Dziecka w Czerniejewie, były burmistrz miasta i gminy Czerniejewo, obecnie przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo, a jednocześnie prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Czerniejewie.


Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest tutaj.

Czy warto się zgłosić na Festiwal? Więcej informacji tutaj.
(as)