Uczestnicy Festiwalu zauroczeni pałacem w Zakrzewie

To był finał godny wielkości I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 209 do 31 marca odbywał się w pałacu w Czerniejewie! Tą wisienką na torcie był niedzielny, wieczorny wyjazd prelegentów do jednego z najpiękniejszych pałaców w Wielkopolsce – pałacu w Zakrzewie w gminie Kłecko. Prelegenci byli zauroczeni tą rezydencją.

Prawdziwą gratką dla prelegentów, którzy w naszym założeniu stali się swoistymi ambasadorami Festiwalu, był wyjazd w niedzielny wieczór (31 marca) do położonego kilkanaście kilometrów od Czerniejewa pałacu w Zakrzewie w gminie Kłecko.

Pałac ten (jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce) – zbudowany w tzw. „kostiumie francuskim” przez Albina Węsierskiego w 1872 r. – jest na co dzień obiektem zamkniętym, ponieważ znajduje się w nim Centrum Szkoleniowe Santander Bank Polska. Jednak ze względu na fakt, że Bank ten był Mecenasem Festiwalu, pojawiła się możliwość zwiedzania pałacu wraz z przewodnikiem i poznania jego intrygującej historii, jego sekretów i skarbów.

Po przyjeździe do Zakrzewa i powitaniu gości przez Dianę Matłosz-Blige, zarządzająca w imieniu Santander Bank Polsk, tym obiektem, głos zabrał Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, główny organizator Festiwalu, ale też autor książki pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. Następnie K. Soberski oprowadził prelegentów po parku, pałacu, opowiedział najciekawsze historie związane z zakrzewskim pałacem.

Na koniec uczestnicy udali się na kawę i pyszne ciasto. Nie zabrakło też żywych dyskusji o pałacu w Zakrzewie, jak i całym Festiwalu.

Po blisko dwóch godzinach pobytu w pałacu, wszyscy zachwyceni jego pięknem, powróci do pałacu w Czerniejewie.

W imieniu organizatorów Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, dziękujemy Dianie Matłosz-Blige za możliwość zapoznania się z pałacem i jego architekturą, a panu Stanisławowi Mazurkowi i jego firmie Transstach, za dowiezienie naszych gości do Zakrzewa.

(as)

Więcej o pierwszym dniu Festiwalu:
Pałac w Czerniejewie wypełnił się historią i… prelekcjami
Sala Hrabiego, symbole masońskie i lokalne sekrety
Działo się w Sali Balowej: „Blubranie i dudów granie”
Festiwalowa sala bajek i zabaw! Idealne rozwiązanie!

Więcej o drugim dniu Festiwalu:
Poszukiwacze, niemiecka zbrodnia i dom dziecka
Admirał, tajemnice, Denizot, zaginione eksponaty i zagadki…
Ogromne zainteresowanie targami książki