Wielki Festiwal, wielki sukces i podziękowania!

Dokładnie tydzień temu ostatni uczestnicy opuszczali gościnne mury pałacu w Czerniejewie, gdzie przez trzy dni odbywał się I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Festiwal okazał się wielkim sukcesem i pokazał, że w gronie pasjonatów oraz zgranych ludzi – a tacy są w Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – można zorganizować ciekawe wydarzenie. Wydarzenie na które przybyło blisko 2,5 tysiąca uczestników z całej Polski (a nawet z Norwegii i Wielkiej Brytanii) i o którym było, jest i pewnie będzie jeszcze długo bardzo głośno.

Pierwszy Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” przeszedł już do historii. Rozpoczęły się przygotowania do drugiej, przyszłorocznej edycji. Jednak teraz jest czas by podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wielkiej imprezy i do jej sukcesu.

Dziękuję zatem całej ekipie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, która zaangażowała się w przygotowania do Festiwalu i w sam Festiwal. Przede wszystkim mojej żonie Aleksandrze, która wspierała mnie na każdym etapie tego Festiwalu, wymyślonego pod koniec listopada 2018 r. Wystarczyły zatem niecałe 4 miesiące, by zrobić coś, co odbiło się dużym echem w całej Polsce. Nie byłoby tego Festiwalu, gdyby nie moc, która płynęła od mojej żony.

Osobne podziękowania dla mojego zastępcy w Fundacji, Arka Gacy – podziękowania za całokształt i nie opuszczające go poczucie humoru podczas Festiwalu. I za sprawne moderowanie wykładów w Sali Hrabiego.

Dziękuję pozostałym członkom Fundacji, którzy zechcieli zaangażować się w Festiwal: Irence Kropaczewskiej, Ali Stempniewskiej, Kasi Biront, Maciejowi Bosakowi, Szymonowi Raithowi, Michałowi Glancowi, Szczepanowi Kropaczewskiemu, Jurkowi Andrzejewskiemu, Włodkowi Birontowi, a także osobom, które nie są w naszej Fundacji, a wspierały nas podczas Festiwalu: Karolinie Piechowiak i Luizie Rakowskiej. Bez Waszej pomocy, ten Festiwal nie wyglądałby tak, jak wyglądał!

Dziękuję gospodarzom pałacu: Marinowi i Agnieszce za ogromne zaufanie, którym nas obdarzyli i za ten ciepły klimat, który wnieśli w te festiwalowe dni. Dziękuję Kindze Ciesielczyk i całej ekipie pałacu w Czerniejewie za wszelką pomoc oraz ten uśmiech, którym nas obdarzali każdego dnia. Szczególne podziękowania dla Sławka Marjankowskiego za trud, który włożył w oprowadzanie gości Festiwalu po pałacu.

Osobne podziękowania kieruję na ręce burmistrza Czerniejewa – Tadeusza Szymanka – za wsparcie naszej inicjatywy i pomoc w organizacji piątkowego zwiedzania Czerniejewa oraz tamtejszej świątyni. Dziękuję Sławkowi Zakrzewskiemu za wcielenie się w rolę przewodnika po historii Czerniejewa.

Sobota wieczór, to koncert „Akuratna Wielkopolska, czyli blubranie i dudów granie” – i z tego miejsca dziękuję za ten niezwykły występ Jarkowi Mikołajczykowi, czyli Szczunowi z Kareji oraz Reginie Borkowskiej-Kędzierskie i Mikołajowi Woźniakowi.

Jarkowi należą się też osobne podziękowania za trzy sprawy: sprawne moderowania prelekcjami w Sali Belkowej, świetne rozmowy z gośćmi Festiwalu do powstającego filmu pofestiwalowego (w tym miejscu wielkie ukłony i podziękowania za ciężką pracę operatora dla Patrycji) oraz za słowa napisane w necie: „bez wątpienia. Najlepsze wydarzenie historyczno-turystyczne w regionie. Tyle się w Gnieźnie mówi o turystyce. Karol Soberski i Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” po prostu to zrobili. Wspaniałe 3 dni pośród niesamowitych ludzi… To jednak przede wszystkim niesamowita promocja Czerniejewa i Gniezna. O dziwo, więcej spotkałem dziennikarzy ogólnopolskich mediów niż lokalnych. Taka małostkowość… Karolu – świetna robota”.

Nie byłoby Festiwalu, gdyby nie sponsorzy – i tutaj mocno i wyraźnie chcę podkreślić, że Festiwal w 80 proc. został sfinansowany przez firmy, a w 20 proc. przez samorządy i instytucje publiczne. Wspominam o tym, bo lubię jasne sytuacje.

Dlatego wielkie podziękowania kieruję do: Mecenasa Festiwalu – Santander Bank Polska i dyrektora regionalnego Sławomira Stróżyka; Sponsora Głównego – Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego Gąsiorek Sp. J. z Czerniejewa oraz sponsorów: firmy KaPi z Jankowa Dolnego, Drukarni Majorczyk z Gniezna, firmy Transsstach z Niechanowa, Pracownii Architektoniczno Budowlana Dick-Bud – Biuro Projektów Gniezno, Społem PSS Gniezno i firmie Media Lokalne.

Dziękuję także samorządom i instytucjom publicznym, które nas wsparły. Podziękowania składam na ręce burmistrza Tadeusza Szymanka – Miastu i Gminie Czerniejewo, prezydentowi Tomaszowi Budaszowi – Miastu Gniezno, wójtowi Arturowi Hańczakowi – Gminie Mieleszyn i nadleśniczemu Zbigniewowi Błasiakowi – Nadleśnictwu Czerniejewo.

Festiwal nie przyciągnął by takich tłumów – przypomnę blisko 2,5 tys, uczestników – gdyby nie zacne grono prelegentów, którzy przyjęli moje zaproszenie i pojawili się w pałacu w Czerniejewie. Podziękowania płyną do: Elżbiety Guzikowskiej-Konopinskiej, Joanny Lamparskiej, Arlety Szczepańskiej, Beaty Żmudy, Roberta Maziarza, Marcina Perlińskiego, Bogdana Rosickiego, Michała Młotka, Łukasza Orlickiego, Krzysztofa Kaźmierczaka, Jacka Podemskiego, Piotra Kucznira, Mariusza Borowiaka, Jana Nowickiego, Radosława Hermana, Krzysztofa Krzyżanowskiego, Marka Granicznego, Roberta Prawniczaka, Sławomira Zakrzewskiego, Rafała Jurke, Krzysztofa Przybysza, Jacka Wielgusa, Michała Budnika i Jana Kulpinskiego.

Dziękuję Wam za wykłady i za te wspólnie spędzone festiwalowe dni. I za te „nocne Polaków rozmowy”, które zapewne wkrótce zaowocują ciekawymi projektami historycznymi w naszym regionie!

Wielkie podziękowania również dla Diany Matłosz-Blige, zarządzającej w imieniu Santander Bank Polska – pałacem w Zakrzewie – za serdeczne przyjęcie i możliwość poznania historii tego obiektu. Dziękuję też Sylwii Cholewickiej i Elizabeth Valborg Gundersen, właścicielkom pałacu w Mielnie – za możliwość zwiedzania obiektu w piątek, poprzedzający Festiwal. I za Waszą obecność na Festiwalu! Diano, Sylwio, Elizabeth – dziękuję za byłyście z nami w pałacu w Czerniejewie.

Podziękowania kieruję też do instruktorów Centrum Kultury „Scena to dziwna”, Środowiskowego Domu Samopomocy „Dom Anki” i do Pana Wiesia Łuczaka – za świetnie przygotowane i prowadzone zajęcia w Sali Zabaw i Bajek dla dzieci. Okazało się, że był to bardzo potrzebny punkt programu, o czym świadczy udział w zajęciach, przez kilka godzin, aż 80 dzieci!

Wielkie słowa podziękowania kieruję również do wszystkich uczestników Festiwalu, którzy zdecydowali się ten ostatni weekend marca spędzić w pałacu w Czerniejewie. Festiwal była dla Was i bez Was nie miałby on racji bytu! Dziękuję że przyjechaliście do nas z tak dalekich miejscowości jak: Starogard Gd., Brodnica, Kędzierzyn-Koźle, Wrocław, Koszalin, Kraków, Wałbrzych, Gdańsk, Toruń, Bydgoszcz, Szczecin, Łódź, Przemyśl, Racibórz, Jelenia Góra, Warszawa, Ostróda, Olsztyn, Szczyrk, Iława, Kołobrzeg, Londyn i Oslo, ale również z tych bliższych takich jak m.in. Piła, Września, Nekla, Nowy Tomyśl, Poznań, Kłecko, Żnin, Gniezno, Konin, Kalisz, Wągrowiec, Jarocin, Witkowo, czy Mieleszyn. Dziękuję za Waszą obecność i zapraszam za rok! Uff… Mam nadzieję, że o nikim nie zapomniałem, bo sporo jest osób zaangażowanych w organizację Festiwalu. Jedno co muszę podkreślić – mam szczęście do ludzi i instytucji – dzięki temu zrobiliśmy naprawdę wielki Festiwal i pokazaliśmy, że historia w innym wydaniu potrafi przyciągnąć tłumy!

Pierwszy Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już za nami… Czas zabrać się za przygotowania do drugiej edycji, która odbędzie się od 20 do 22 marca 2020 roku. Lista prelegentów powoli się już wypełnia, atrakcje dodatkowe już się rodzą, a chętnych, którzy chcieliby współtworzyć z nami przyszłoroczny Festiwal zapraszam. Zapowiada się jeszcze ciekawy Festiwal niż w tym roku!

Bo jak mawia nas serdeczny kolega z Kołobrzegu – Robert Maziarz: – Zwycięzcą jest historia!

Karol Soberski
Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”
Dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”

Więcej o pierwszym dniu Festiwalu:
Pałac w Czerniejewie wypełnił się historią i… prelekcjami
Sala Hrabiego, symbole masońskie i lokalne sekrety
Działo się w Sali Balowej: „Blubranie i dudów granie”
Festiwalowa sala bajek i zabaw! Idealne rozwiązanie!

Więcej o drugim dniu Festiwalu:
Poszukiwacze, niemiecka zbrodnia i dom dziecka
Admirał, tajemnice, Denizot, zaginione eksponaty i zagadki…
Ogromne zainteresowanie targami książki
Uczestnicy Festiwalu zauroczeni pałacem w Zakrzewie